CME’deki BTC Açık Pozisyonları 142 Milyon Dolara Ulaştı

İlayda Peker

Chicago Ticaret Borsası Bitcoin opsiyonlarında bulunan açık pozisyonlar (open interest) son birkaç gün içinde hızla yükseldi ve 15 Mayıs itibariyle 142 milyon dolara ulaştı. Piyasa analizi şirketi Skew’in verilerine göre bu durum, Nisan sonunda sadece 12 milyon dolar olan açık pozisyonun %1.000’in üzerinde artış sergilediğini gösteriyor.

Yarılanma ve Opsiyon İşlemleri

CME, 5 Mayıs ve 6 Mayıs tarihlerinde opsiyon işlem hacminde ilk olarak bir artış yaşadı ve sonrasında her iki günde de 10 milyon dolara doğru geriledi. Ancak opsiyon işlem hacmi, Bitcoin‘in blok ödülü yarıalnmasından önceki son işlem günü olan 8 Mayıs Cuma günü oldukça olağan bir şekilde 1 milyon dolara düştü.

Yarılanmanın yaşandığı gün olan 11 Mayıs’ta opsiyon hacmi 17 milyon dolara kadar geri yükseldi ve o zamandan bu yana geçen üç günün her birinde 30 milyon ile 40 milyon dolar arasında bir hacim gördü.

Bu durum, işlem saati bitiminde 142 milyon dolarlık açık pozisyonu beraberinde getirdi. Yapılan açıklamalara göre bu rakam Nisan sonunda kaydedilen rakamın 10 katından yüksek…

Kurumsal Yatırım Artıyor

Cointelegraph’ın haberine göre, Bitcoin’e (BTC) kurumsal yatırım Pazartesi günkü Bitcoin yarılanmasından öncesinde ve sonrasında artışa devam etti.

Özellikle, Grayscale ve Fidelity Digital gibi şirketlerin ilgisinin oldukça arttığı görüldü.Ayrıca riskten korunma fonu yöneticisi Paul Tudor Jones da geçtiğimiz günlerde özkaynaklarının neredeyse %2’sinin Bitcoin’de bulunduğunu ifade etti. Jones’un ardından piyasadaki birçok geleneksel yatırımcının da Bitcoin’ sıcak bakmaya başladığı ifade edildi.

CME’nin Bitcoin vadeli işlemlerinde olan açık pozisyonlar da geçen hafta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

PrimeBit Pizza Hafta Sonu Kampanyası İle 3 Gün Sürecek İndirim Fırsatı

Sonraki Haber

XRP Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi 15/05/2020

İlgili Haberler