CME Group, Hazine Sekreterinin Açıklamalarını “Anlamsız” Buldu

İlayda Peker

Türev işlemler platformu CME Group, ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin’in ABD’deki potansiyel olarak işlem saatlerinin kısaltılmasına ilişkin yorumlarına eleştirel bir yanıt verdi. CME,  daha kısa saatlerin “anlamsız” olduğunu ve aslında piyasa volatilitesini artırabileceğini iddia etti.

İşlem Saatleri

Salı günü yapılan basın toplantısında Mnuchin, yönetimin “piyasaları açık tutmaya” kesinlikle inandığını dile getirdi. Ancak Mnuchin’e göre “eğer yapılması gereken bir şeyse işlem saatlerinde kısıtlamalar” yapılabilir.

Mnuchin’in açıklamasına yanıt olarak CME Group başkanı ve CEO’su Terry Duffy, riski doğru bir şekilde yönetmek için finansal piyasaların normal saatlerde açık kalması gerektiğini savunan bir açıklama yaptı. Duffy konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Sekreter Mnuchin’in, CME Group ve Nasdaq dahil tüm nakit özsermaye ve vadeli işlem piyasalarına ulaşmamış olsa da, olası kısaltılmış işlem saatlerinde New York Menkul Kıymetler Borsası ile koordineli çalıştıklarını söylediğini duyunca oldukça şaşırdık.

Ayrıca Duffy sözlerine şu şekilde devam etti:

Daha kısa saatler hiçbir anlam ifade etmiyor. Finansal piyasalar, riski yönetmek ve ABD ile küresel ekonomilerin esnekliğini sağlamak için kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, özellikle haber, bilgi ve olayların bu kadar hızlı bir şekilde değiştiği bu benzeri görülmemiş kriz sırasında açık kalmalıdırlar.

Volatilite Artabilir

Mevcut piyasa kargaşasının küresel doğasını vurgulayan Duffy, ABD’deki işlem saatlerinin kısalmasının volatilitenin düzgün bir şekilde yönetilmesinin önüne engel olacağını dile getirdi. Yani işlem saatleri kısalırsa CME’ye göre volatilite artabilir.

Ayrıca açıklamada, yönetimin alternatif bir çözüm olarak üstlenebileceği iki önlem de belirtildi. Birincisi, hisse senedi piyasalarının hızlı düşüş zamanlarında ticareti daha erken durdurabilmesi için sadece %7 ve %13 devre kesici alt sınırlarını içerebilir. İkincisi, tüm borsa yatırım fonlarının (ETF) aynı devre kesici kurallarına uymasını gerektirebilir.

Kaynak: The Block


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Peter Brandt XRP Yatırımcıları İle Dalga Geçti

Sonraki Haber

Kripto Dünyasının Önemli İsimlerine Göre COVID-19 Ciddiye Alınmıyor

İlgili Haberler