CME Bitcoin Vadeli İşlemlerinin Hacmi 100 Milyar Doları Aştı

İlayda Peker

Chicago Ticaret Borsası veya kısaca CME’de listelenen Bitcoin vadeli işlemlerinde 100 milyar doların üzerinde işlem hacmine ulaşıldı. CME Group Genel Müdürü ve Küresel Hisse Senedi Endeksi Alternatif Yatırım Ürünleri Başkanı Tim McCourt konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “CME Bitcoin vadeli işlemleri, Aralık 2017’de piyasaya sürüldüğünden bu yana işlem gören toplam kavramsal değer açısından 100 milyar doları aştı.” ifadelerini kullandı.

Kurumsal Yatırım ve Kriptolar

Bilindiği gibi 2017 yılı kripto paralar için adeta altın yıldı. Bu sırada kurumsal yatırımcılar da kripto para birimleriyle ilgilenmeye başladı ve kurumsal yatırımlarda artışlar oldu.

Bunun yanında CME Aralık 2017’de Bitcoin vadeli işlemlerini piyasaya sürdü. Aynı dönemde lider kripto para birimi tüm zamanlar rekorunu kırdı. Dolayısıyla iki önemli kilometre taşı aynı döneme denk gelmiş oldu. Bununla beraber CME’nin Bitcoin vadeli işlemlerini piyasaya sürmesi Chicago Board Options Exchange’in ya da kısaca CBOE’nin Bitcoin vadeli işlemlerini piyasaya sürmesinin hemen ardından geldi. İki önemli borsanın Bitcoin vadeli işlem ürünlerini piyasaya sürme tarihleri arasında yalnızca bir hafta bulunuyor.

Öte yandan McCourt Bitcoin vadeli işlemlerinin iki yıl içinde gelişme gösterdiğini ifade ediyor ve şu açıklamayı yapıyor:

Bitcoin vadeli işlem ürünlerimiz son iki yılda gelişti ve şu anda küresel olarak mevcut olan en likit ve listelenmiş Bitcoin türevlerinden biri…”

Bunun yanında CBOE, uzun bir süre direndikten sonra ayı piyasası sebebiyle Mart 2019’da Bitcoin vadeli işlemlerini durdurduğunu açıklamıştı.

İlerleme Devam Ediyor

Her ne kadar CBOE’nin kripto sektöründeki desteği geri çekilmiş olsa da o günden bu yana kripto para dünyasındaki ana akım katılım oranında bir artış görülüyor. Bakkt platformunun başlatılması, ana akımın ve kurumsal yatırımların ilgisinin arttığının en güzel örneği olarak gösterilebilir…Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Blockchain.com Türk Bankalarıyla Yaptığı Entegrasyon İle Türk Lirası İşlem İmkanı Sunmaya Başladı

Sonraki Haber

Bitfinex, Altın Destekli Stablecoin İçin Marj İşlemlerini Başlattı

İlgili Haberler