Cipher Mining Operasyonlarını Büyütüyor! Madenciliğin Yeni Merkezi Amerika Olabilir!

Fatih Çetin

Cipher Mining, Bitfury’den yeni nesil Bitcoin madencilik cihazları alacak. Üstelik bu alım kabaca 350 milyon dolara kadar çıkabilir. Şirket toplam 28.000 ila 56.000 yeni nesil madencilik ekipmanı almayı hedefliyor. Pazartesi günü Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan bir Form 8-K başvurusuna göre, Cipher Mining, Bitfury’den teçhizat başına 6.250 dolar maliyetle 28.000 ila 56.000 yeni nesil Bitcoin madencilik donanımı satın alacak.

Cipher Mining Kapasitesini Artıracak

Şirketin yaptığı anlaşma maksimum 56.000 cihazı kapsıyor. Birim başına maliye ise 6250 dolar olacak. Yani yatırımın boyutu 175 milyon ile 350 milyon dolar arasında değişebilir. Cihazların teslimatı ise 2022 yılının ikinci çeyreğinde toplam 7 parti olarak yapılacak. SEC başvurusuna göre birkaç gün içinde Cipher Mining avans ödemesi olan 10 milyon doları Bitfury hesaplarına gönderecek.

Cipher Mining, 2025’in sonuna kadar 745 megavatlık bir operasyon gücüne ulaşmak istiyor. Good Works Acquisition Corp ile Mayıs ayında 2 milyar dolarlık bir birleşme yapan şirket küresel hash gücü pastasından büyük bir pay almayı hedefliyor.

Fidelity Management and Research ve Morgan Stanley‘e bağlı Counterpoint Group gibi şirketler tarafından da desteklenen madencilik operasyonu üretim kapasitesini katlamak için ihtiyacı olan her şeye sahip.

Kuzey Amerika Yeni Merkez Oluyor

Çin kripto para madenciliği konusunda fikir değiştirmeyecek gibi görünüyor. Son yasak açıklamaları ve zehir zemberek duyurular bunu net biçimde doğruluyor. Yani artık Bitcoin hash gücünün merkezi Çin değil ve Çin FUD’u dediğimiz şey hayatımızdan çıkıyor. Bu açıdan bakıldığında Çin’in kripto para yasakları muhteşem bir gelişmedir. Yasaklarla birlikte birkaç ay düşük kalan Bitcoin hash gücü artık fiyatla birlikte toparlanıyor ve 80 bölgesinden oldukça uzak neredeyse düşük günlerindeki üretim ikiye katlanacak.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto madenciliği firmaları, Bitmain ve MicroBT gibi büyük üreticilerden çılgınlar gibi kripto para madencilik ekipmanları satın alıyor. Çin’in baskıyla talebi sıfırlaması da ekosistemi durdurmadı. ABD çok daha güçlü bir taleple madencilik teçhizatları üreten şirketlerin ayakta kalmasını sağlıyor.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi verilerine göre, Amerika Birleşik Devletleri şu anda küresel BTC hash oranı dağılımının üçte birinden fazlasını oluşturuyor.Total
20
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Maliye Bakan Yardımcısı: Kripto Para İşlemleri Rusya’da Yasadışı Değil

Sonraki Haber

Bu Gelişme Polkadot (DOT) Fiyatını Yüzde 20 Arttırdı

İlgili Haberler