Çinli Fcoin Borsası Kapanıyor! Ponzi İddiaları Doğru Mu Çıktı?

İlayda Peker

Cointelegraph’ın haberine göre, Çinli kripto para borsası Fcoin‘in kurucusu Zhang Jian dün yaptığı bir açıklamada, borsanın kullanıcılarına borçlu durumda olduğu 7.000 ile 13.000 Bitcon’i yani 67 milyon ile 125 milyon dolar arasındaki meblağayı ödeyemeyeceğini belirtti.

“Kapanma Sebebi Çok Karmaşık”

Jian’ın açıklamalarına göre borsa herhangi bir saldırıya uğramadı ya da bu bir dolandırıcılık girişimi değil. Ancak yorumlara göre kanıtlar tam olarak bunları işaret ediyor. Jian konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, borsanın kapanma kararı almasının karmaşık bir dizi veri hatasından ve yanlış alınan kararlardan kaynaklandığını ifade ediyor ve şu sözleri kullanıyor:

Bu durum tek bir cümleyle açıklanamayacak kadar karmaşık bir sorundur. Aynı zamanda, zaman aralığı da oldukça büyük. Bu iki durum aynı anda ilerleyip birleştiğinde bizi nihai sonuca getirdi.

FCoin’in Mayıs ayında piyasaya sürülmesinden sonra borsada bildirilen işlem hacmi, “işlem madenciliği” adı verilen yeni bir iş modeliyle bir gecede devasa bir artış yaşayarak dünyanın en büyük işlem hacimlerinden biri haline geldi. Ancak bundan sonra bir Reddit kullanıcısı bu hacmin gerçek olmadığını ifade etti. FCoin emir tablosunun da botlar tarafından yönetildiğini iddia etti ve “FT sürekli fiyatları manipüle ediyor” ifadelerini kullandı. Kullanıcı aynı zamanda borsayı bir dolandırıcılık girişimi olarak nitelendirdi.

Bununla beraber iddialara göre Fcoin’in iş modeli en başından beri şüpheli bir modeldi. Platformun piyasaya sürülmesi sırasında ne bir airdrop ne de ICO düzenlendi. Bunun yanı sıra FCoin yerel token’larının %51’ini işlem ücretlerini geri ödemek amacıyla kullanıcılara dağıttı. Platform, FT token’larında ödediği işlem ücretlerinin %100’ünü geri ödediği için kullanıcılar mümkün olduğunca sık işlem yapmaya teşvik edilmiş oldu.

Fcoin Bir Ponzi Şeması Mı?

Binance’in CEO’su Changpeng Zhao 2018’in ortasından bu yana Fcoin’in bir ponzi şeması olduğunu dile getiriyor ve konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada şu ifadeleri kullanıyor:

Çin sosyal medyasında, FCoin’i 2018’in ortalarında bir piramit şeması olarak adlandırdım. Kurucuları kendi planlarına “Bitcoin’den daha iyi bir buluş” diyor. Dolandırıcılar dışında kim böyle bir şey söyler ki?

Bunların yanında Jian yaptığı açıklamalarda kullanıcıların para çekme taleplerini bizzat yerine getireceğini iddia etti. Ayrıca FCoin kullanıcı kayıplarını diğer projelerinden elde edeceği karla telafi edeceğini de belirtti. Ancak bu projelerin ne olduğundan ya da kullanıcı paralarının ne zaman ödeneceğinden bahsetmedi.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
Nyzo Coin Nedir?

Nyzo Coin Nedir?

Sonraki Haber

CEO: “Ripple, Kripto Paraların Amazonu Olacak!”

İlgili Haberler