Çin’in Önceliği: Dijital Dönüşüm

İlayda Peker

Dijital dönüşüm Çin için ulusal bir öncelik haline geldi. Dolayısıyla yeni teknolojiler hem kamusal kurumlara hem kamusal alana hem de banka kuruluşlarına entegre ediliyor. Economic Information Daily’nin 4 Şubat tarihli haberine göre, Minsheng Bank Hong Qi yöneticisi bu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Blockchain gibi dijital teknolojilerin tam olarak benimsenmesinin, dijital dönüşümü hızlandırması ve önümüzdeki 10 yıl içinde tarım, üretim, finans ve diğer hizmetlerini yükseltmesi bekleniyor.

Blockchain ve Bankacılık

China Minsheng Bank esas olarak hükümet dışı kuruluşların söz sahibi olduğu ilk ulusal ticari banka olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında China Minsheng Bank, küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi vermekle ünlü bir banka. Aynı zamanda bahsi geçen banka, Çin bankacılık sektöründe Blockchain teknolojisini en erken benimseyenlerden biri olarak biliniyor. China Minsheng Bank geleneksel finansal sistemin en önemli iki alanı olan hakkın kaybı (forfeiture) ve akreditif alanlarında Blockchain teknolojisini kullanıyor.

Öte yandan Çin’deki bankacılar, Blockchain’in finansal sistemin temel standartlarını değiştireceğine inanıyor. Ayrıca mevcut bankacılık sisteminin temel sistemleri ve katılımcılar arasındaki ilişkiler üzerinde büyük bir etkisinin olacağı da belirtiliyor.

Bunun yanında Aralık ayında, Çin Merkez Bankası‘nın Blockchain teknolojisi kullanan küçük ve orta ölçekli işletmelere 20 milyar yuan (2.8 milyar $) tahvil ihraç ettiği haberi ortaya çıkmıştı.

Tüm bunların yanında birkaç ay önce bağımsız olarak geliştirilen yeni bir Blockchain tabanlı akıllı şehir tanımlama sisteminin, Kuzey Çin’in Hebei Eyaletindeki Shijiazhuang şehrinde bulunan üç enstitü tarafından başlatıldığı belirtilmişti. Çin’in teknoloji başkenti Shenzhen’de 10 milyondan fazla Blockchain tabanlı fatura başarıyla yayınlandı.

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
Elastos ELA Nedir

Elastos Coin Nedir?

Sonraki Haber

Coinbase Para Çekme Limitlerini 10 Dolar İle Kısıtlıyor Mu?

İlgili Haberler