Çin’in Merkez Bankası Dijital Para Birimi Anonim Olabilir Mi?

İlayda Peker

Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) araştırma enstitüsünün başkanı, dijital yuanın güçlü bir gizlilik korumasına sahip olduğunu dile getirdi. Ancak bu konuda herkes aynı fikirde değil gibi görünüyor.

Güvenlik Endişeleri

Changchun, 2021 Çin Kalkınma Forumu’nda gizlilikle ilgili hiçbir endişenin olmaması gerektiğini söyleyerek açıklamalarda bulundu. Çin merkez bankasının dijital para araştırma enstitüsü başkanı Mu Changchun tarafından yapılan bir açıklamaya göre, ülkenin dijital yuanı en yüksek gizlilik korumasına sahip.

Bu, hükümetlerin kara para aklamayı ve kripto para birimleri aracılığıyla terörizmin finansmanını önlemek için birlikte çalıştığı bir zamanda geliyor. Ekim 2020’de Çin, kara para aklama önleme planlarını uygulamaya başladı. İrlanda gibi ülkeler de AML düzenlemelerini uygulayarak kripto paralı kısıtlama yoluna gidiyor.

Dolayısıyla bazıları Changchun’un sözlerinden şüphe duyuyor. Ayrıca tamamen anonim bir CBDC‘nin uluslararası fikir birliğine dayalı olarak mümkün olmayacağı da ifade ediliyor. CBDC’ler esasen devlet para birimlerinin dijital versiyonları olduğundan, anonim bir para birimi fikri mümkün değildir.

Çin’in Dijital Yuan’ı

Dijital yuan, bugüne kadarki en gelişmiş CBDC çalışmalarından biridir. Çin halihazırda birden fazla pilot program yürüttü ve belirli alanların vatandaşlarına bu varlığı verdi. Halihazırda işlem gören varlıklarla da başarılı bir girişim olduğunu kanıtladı.

En son uygulamalar da bu ay Chengdu’da başladı. Bu pilot uygulamaya şimdiye kadarkilerin en büyüğü olacak ve ülke ayrıca bireysel kullanıcıları da dijital para birimini kabul etmeye teşvik edecek.

Çin, bu yenilik açısından dünyaya liderlik etmeyi hedefliyor ve ülke halihazırda ağırlıklı olarak dijital ödemelere odaklanan bir ülke. CBDC, ülke ekonomisini canlandırmaya yönelik çok yıllı bir stratejinin parçası olarak karşımıza çıkıyor. Maliye yetkilileri, düzenlemenin sağlanması için uluslararası alanda katılacaklarını belirtti.

Japonya, Fransa ve Avustralya gibi diğer ülkeler de CBDC’ler üzerinde çalışıyor. Hindistan, kripto piyasasını bir bütün olarak nasıl düzgün bir şekilde düzenleyeceği konusunda bölünmüş görünse de, kendi çabalarına başlamak istiyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Yasal Düzenlemeler OKEx’e Engel Mi Oluyor: OKEx Korea Kapanıyor

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Fiyatı Bu Yüklü İşlem Sonrasında Yeniden 55.000 Dolar Üzerine Çıktı

İlgili Haberler