Çin’in Kripto Listesi Yayınlandı: BTC, ETH, XRP ve XTZ Kaçıncı Sırada?

Çin’in Kripto Listesi Yayınlandı: BTC, ETH, XRP ve XTZ Kaçıncı Sırada?

Çin sanayi bakanlığının bir araştırma birimi olan Bilgi ve Sanayi Geliştirme Merkezi (CCID) 21. kripto para birimi sıralamasını yayınladı. Bu sıralamaya göre, piyasa değerine göre bir numaralı kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), son listede dört sıra daha yükseldikten sonra en iyi yedinci dijital varlık olarak gösteriliyor.

İlk Sırada EOS Var

Bilgi ve Sanayi Geliştirme Merkezi kripto para birimlerini piyasa değerine göre değil de teknoloji, uygulanabilirlik ve yaratıcılık gibi çeşitli farklı alt kategorilere göre değerlendiriyor.

Bu değerlendirmelere göre EOS’un 147,7’lik genel bir puanla ilk sıradaki yerini koruduğu görülüyor. Ancak EOS’un herhangi bir kategoride lider konumda bulunmadığı görülüyor.

Bunların yanı sıra ikinci en iyi kripto para birimi olan Ethereum (ETH), uygulanabilirlik ve yaratıcılık söz konusu olduğunda EOS’dan daha iyi performans gösterirken, IOST teknolojide çok ileride bir konumda yer alıyor.

XTZ 16 Sıra Yükseldi

Öte yandan Tezos’un (XTZ) 16 sıra birden yükselerek ilk onda kendisine yer bulmuş olması büyük dikkat çekiyor. Ayrıca Stellar (XLM) dört sıra yükseldikten sonra ilk 5’e girerken XRP’nin iki sıra gerilediği görülüyor. Chrysalis yükseltmesinin halka açık test ağını sunmasına rağmen IOTA’nın sıralamada hareket etmediği ve son yeri olan 37. sırayı koruduğu görülüyor.

Bilgi ve Sanayi Geliştirme Merkezi’nin kripto para birimlerini değerlendirmek için kullandığı metodolojiler oldukça tartışmalı olsa da, pek çok endüstri katılımcısı hükümetle yakın ilişkisi nedeniyle düşünce kuruluşunun sıralamasına dikkat ediyor.

Ethereum, Mayıs 2018’de açıklanan Çin’in ilk sıralamasından daha yüksek sıralara yükselmeyi başardı. Aynı ay EOS ana ağını 4 milyar dolarlık ilk token teklifinin (ICO) ardından başlattı.

Çin, dijital para birimlerine yönelik eleştirel tavrına rağmen resmi kripto sıralaması yayınlayan tek ülke olmaya devam ediyor.

Piyasa Hacmi Sıralaması

Kripto para birimleri genel olarak piyasa hacmi bakımından sıralanıyor ve bu noktada yukarıda bahsi geçen listedeki teknoloji, uygulanabilirlik ve yaratıcılık gibi çeşitli farklı alt kategorilere bakılmıyor.

CoinMarketCap verilerine göre doğal bir şekilde piyasa hacmi sıralamasında ilk sırada Bitcoin (BTC) yer alıyor. Bitcoin’i Ethereum, Ripple (XRP), Tether (USDT), Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC), Chainlink (LINK), Cardano (ADA), Polkadot (DOT) ve Binance Coin (BNB) takip ediyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.