Çin’in Dijital Yuan’ı Hangi Kurallara Göre Düzenlenecek?

Çin’in Dijital Yuan’ı Hangi Kurallara Göre Düzenlenecek?

Çin’in merkez bankasındaki üst düzey bir yöneticiye göre, ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan dijital yuan, nakit ile ilgili yasalara göre düzenlenmeli. Çin Halk Bankası’nın (PBoC) başkan yardımcısı Fan Yifei, 14 Eylül tarihli görüşlerini bildirdiği bir makalesinde, dijital yuan’ın işleyişi için temel düzenleyici ilkeleri özetledi. Fan’ın açıklamalarına göre dijital yuan Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi para biriminin dijital temsili olacak.

Dijital Yuan

Fan’a göre, dijital renminbi yasal olarak geleneksel para birimini temsil ediyor. Makalede yönetici yardımcısı, dijital RMB’nin “esas olarak M0 olarak konumlandırıldığını”, bu da dijital para biriminin kağıt banknot ve madeni paraların arzının bir parçası olduğu anlamına geldiğini belirtti. Fan, dijital RMB’nin “nakit yönetimi ile ilgili yasa ve yönetmeliklere uyması gerektiğini” dile getirdi.

Öte yandan yönetici yardımcısı, renminbi’nin tazminat hükümlerine göre, dijital renminbi’nin “ülkedeki tüm kamu ve özel borçları” ödemek için kullanılabileceğini ifade etti. Fan, dijital para biriminin ülkenin her yerinde kabul edilmesi gerektiğini vurguladı ve “Koşullar karşılanırsa hiçbir birim veya birey bunu kabul etmeyi reddedemez.” ifadelerini kullandı.

Fan ayrıca dijital renminbi’nin nakit yönetimi, Kara Para Aklamayı Önleme ve terör finansmanıyla mücadele konusundaki yasa ve düzenlemelere uyması gerektiğini de yaptığı açıklamalarda dile getirdi.

Dijital yuan’ın Pekin, Tianjin, Hebei ve Hong Kong Greater Bay bölgesi dahil olmak üzere Çin’deki bir dizi bölgede pilot olarak uygulandığı bildiriliyor. Ağustos sonunda Reuters, PBoC’nin dijital para birimini 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarında kullanmayı planladığını bildirdi.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.