Çin’in Dijital Yuan Çalışmaları Ne Aşamada?

Çin’in Dijital Yuan Çalışmaları Ne Aşamada?

Çin uzun zamandır merkez bankası dijital para birimi üzerinde çalışıyor ve artık deneme aşamasına geldi. Bir süredir Pekin’de denemelerde bulunan Çin, CBDC denemelerini genişletmeyi planladığını açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı bugün yaptığı açıklamalarda, ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denemelerini Pekin’in yanı sıra Tianjin ve Hebei eyaletlerini de kapsayacak şekilde genişleteceğini duyurdu.

Çin’in CBDC Denemesi

Wall Street Journal’ın 14 Ağustos tarihli raporuna göre Çin, CBDC’nin genişletilmiş pilot programının başlayacağı zaman ile ilgili net bir tarih vermedi. Yine de ülkenin Ticaret Bakanlığı, politika çerçevesinin 2020’nin sonuna kadar tamamlanması gerektiğini duyurdu.

Bununla birlikte geride bıraktığımız haftada ortaya çıkan haberlere göre genişletilmiş pilot program, Guangzhou, Shenzhen, Hong Kong ve Makao dahil dokuz şehirden oluşan Hong Kong Greater Bay bölgesini de içerecek.

Öte yandan Çin Ticaret Bakanlığı’ndan bir temsilci bugünkü açıklamalarında, denemelerin Çin’in en zengin bölgelerinin çoğunu kapsayacağını söyledi. bununla birlikte yapılan açıklamalara göre henüz belli olmayan kriterleri karşılayan bazı orta düzey gelir seviyesine sahip bölgelerde de denemeler yapılacak. Ayrıca pilot programı Çin Halk Bankası’nın yöneteceği de yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

Çin ve CBDC Projesi

Çin’in merkez bankası dijital para birimi yurt içinde, dijital para birimi elektronik ödeme sistemi (DCEP) olarak biliniyor. Ayrıca Çin’in CBDC’nin ilk merkez bankası dijital para birimi olması bekleniyor.

Öte yandan Nisan ayının ortasında Çin Halk Bankası, Jiangsu Eyaletinin büyük şehirlerinden Suzhou’daki hükümet ve işletme çalışanları için bir ulaşım sübvansiyonu programının parçası olarak DCEP’i test etti.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.