Çin’in Baskıları 5 Kripto Para Borsasının Sonunu Getirdi! 

Metin Alaca

Çin geçtiğimiz aylarda başkan Xi Jinping’in açıklamaları aracılığıyla blockchain yanlısı ifadeler ile gündeme gelse de, Kasım ayının sonlarına doğru ülkenin kripto para borsalarına ve kripto para sektörüne yönelik baskıları ciddi anlamda artış yaşadı.

Bundan birkaç gün önce Binance, Bithumb ve Huobi gibi önde gelen borsaların Çin içerisindeki ofislerinin basıldığı haberi yayılsa da, bunun spekülasyon olduğu ortaya çıkmıştı. Şimdi yeni ortaya çıkan bir habere göre ise, Çin içerisindeki 5 kripto para borsası artan baskılardan dolayı ya kapatıldı ya da kepenk kapatmayı kendisi tercih etti.

Çin Baskıları Kripto Para Borsalarını Zorluyor 

İlk olarak 23 Kasım tarihinde Bitsoda isimli kripto para platformu hizmetlerini durdurma kararı aldı ve bunu 24 Kasım tarihinde Akdex isimli başka bir borsa takip etti. 24 Kasım tarihinde bunun yanı sıra Idax isimli borsa da Çin hükümetinin baskıcı politikasını sebep göstererek hizmetlerini durdurdu. 

25 Kasım tarihine gelindiğinde açıklama yapan Btuex platformu, hizmetlerini durdurduğunu ve yakın zamanda sadece sınır dışı müşteriler hizmet verecek şekilde yeniden açılacağını vurguladı. Bunlardan önce ise 4 Kasım tarihinde bir duyuru paylaşan Biss isimli platform, kendilerine açılan soruşturmanın devam ettiğini ve ay sonuna kadar hizmeti yeniden açacaklarını belirtmişti. O günden bugüne borsanın 10 çalışanı tutuklandı ve platformun Çin’in sermaye kontrollerini ihlal ettiği gerekçesiyle kapatıldığı belirtildi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Binance CEO’su Çin İle İlgili Açıklamalar Yaptı

Sonraki Haber

İlk Duyurudan Son Rekorlara: Bakkt

İlgili Haberler