Çin’den 3 Büyük Kripto Para Borsasına Bir Engel Daha Geldi

İlayda Peker

Çin, kripto endüstrisi üzerindeki baskısını sürdürüyor. Elde edilen son verilere göre ülkenin ulusal arama motoru üç büyük borsanın sorgusunu engelledi. Dünyanın en kalabalık ülkesinin kripto fenomenlerinin sosyal medya hesaplarını engellemesinden sadece birkaç gün sonra, tüm Çinli arama motorlarının Binance, Huobi ve OKEx için arama sonuçlarını göstermeyi bıraktığı bildirildi.

Binance, Huobi ve OKEx

Wu Blockchain’in paylaşımına göre yerel arama motorları (Baidu ve Sogou gibi) en popüler üç dijital varlık işlem merkezi için yapılan sorguları engelledi: Binance, Huobi ve OKEx.

Ayrıca yapılan açıklamalarda, Weibo ve Zhihu gibi en çok kullanılan sosyal medya platformlarından bazılarının da aynı şeyi yaptığına dikkat çekiliyor. Kullanıcılar bu üç kripto para borsası için ne Çince ne de İngilizce olarak artık arama yapamıyor. Ülke, son zamanlarda kripto para birimi endüstrisine karşı sayısız hamle yapmış olsa da, bu Baidu’nun ilk girişimi gibi görünüyor.

Öte yandan bu gelişme, Weibo’nun kripto para birimi endüstrisi ile ilgili önde gelen isimlerin hesaplarını engellemesinden sadece birkaç gün sonra geldi.

Çin’in Bitcoin Baskısı

Çin’in ilk olarak 2013’te Bitcoin (BTC) ve kripto alanı için bir yasak başlattığını belirtmekte fayda var. O zamandan beri ülke sık sık sektöre karşı olumsuz duruşunu yineleme eğiliminde bulunuyor.

Bu noktada Çin’in bir ay önce attığı adımlar sebebiyle kripto para birimlerinde büyük bir düşüş yaşandığını da belirtmek gerekiyor. ancak görünüşe göre Çin’in attığı bugünkü adım benzer bir düşüşü tetiklemedi. Bu sebeple Bitcoin ve kripto para birimlerinin Çin’den gelen haberlere karşı duyarsızlaştığı yorumları yapılıyor.

Ancak tüm bunlara ek olarak Çin, merkez bankası dijital para birimi ile ilgili adımlar atmaya ve çalışmalarını son hızla devam ettirmeye kararlı gibi görünüyor.


Total
16
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Cardano Projesinde ADA Sadece Buzdağının Görünen Kısmı Mı?

Sonraki Haber

ABD Merkezli Dev Platform Kripto Para Sektörüne Dahil Olacağını Açıkladı

İlgili Haberler