Çin’deki Madencilik Tesisleri de Koronavirüs’ten Etkileniyor

İlayda Peker

Çin’de yaşanan coronavirüs salgını nedeniyle Çin’in hem günlük hayatı hem de iş hayatı etkilenmeye devam ediyor. Çin’deki Coronavirus salgını nedeniyle hükümet durumu kontrol altında tutmak için bir dizi önlem aldı. Alınan bu önlemlerden işletmeler de ülke çapında etkileniyor. Çünkü mevcut karantina kontrolü ile insanlar oldukları yerde kalıyorlar ve işlerine geri dönemiyorlar.

İşe Dönmeye İzin Verilmiyor

Tüm işletmeler gibi bu durumdan kripto şirketleri de etkileniyor. Yapılan son açıklamalara göre bir madencilik işletmesi olan BTC.top’ın kapanacağı ortaya çıktı. BTC.top CEO’su  Jiang Zhuoer konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, tüm madencilik makinelerinin virüs sebebiyle kapanmaya zorlandığını ifade etti.

Zhuoer’in açıklamalarına göre, firmanın işine geri dönmesine izin verilmiyor. Ancak Zhuoer, madencilik tesisindeki personelin çalışmayı hiç bırakmadığını ve bakım personelinin bile  hiçbirinin karantina kontrol döneminden önce bu bölgeden ayrılmadığını dile getiriyor. Dolayısıyla madencilik çiftliğinin faaliyet göstermesine izin verilmeyen her gün işletme zarar ediyor. Bu yüzden CEO işletmenin kapanmaya zorlandığını dile getiriyor.

Çin ve Kripto Madenciliği

Xinjiang, Inner Mongolia, Yunnan ve Sichuan gibi eyalet bölgelerindeki uygun fiyatlı elektrik ve kaynaklar, Çin’in Bitcoin madencileri için önemli bir pazar statüsü halini almasını sağladı. Örneğin Bitmain ve Canaan Creative, Çin’deki ana madencilik çip üreticileri olarak karşımıza çıkar ve Bitmain’in, dünyanın kripto para birimi madencilik donanımının %66’sını ürettiği biliniyor.

Ancak bunların yanında virüsün patlak vermesi nedeniyle, Bitmain, Canaan ve MicroBT gibi şirketler, web sitelerinde satış sonrası hizmetlerinde 10 Şubat’a kadar gecikmeler olacağını bildirdi.

Öte yandan Bitcoin’in yarılanmasına 100 günden az kaldı. Bazı kripto yorumcuları bunun ciddi bir fiyat hareketini tetikleyebileceğine inanıyor. Koronavirüs salgını zaman aralığının ise Bitcoin’in yarılanma olayıyla çakışması farklı görüşlerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Madencilik şirketleri, bu iki faktörün madencilik ekipmanlarının bakımı ve yeni madencilik makinelerinin teslimi üzerinde daha güçlü bir etkiye sahip olacağından endişe ediyor.

Bunların yanında koronovirüs ve Bitcoin üzerindeki etkileri ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Garlinghouse ve Novogratz XRP Fiyatı Konusunda Karşı Karşıya Geldi

Sonraki Haber

ICO’lar Öldü Mü? ICO’ların Yerini IEO’lar Alabilir Mi?

İlgili Haberler