Çin’deki Dijital Yuan Gelişmeleri ve Kripto Para Sektörüne Etkileri

Bitcoin Haber

Çin Halk Bankası Dijital Para Araştırma Enstitüsü Direktörü Changchun Mu, Çin Merkez Bankası’nın dijital para birimi olan dijital yuan’ın teknolojik ve iş modeli yükseltmelerine devam ettiğini ifade etti. Yıllık Çin Uluslararası Hizmet Ticaret Fuarı’nda konuşan Mu, dijital yuan’ın örgütsel biçimler ve iş modeli açısından büyük bir gelişme yaşadığını, bu gelişmenin kripto para sektöründe ödeme araçlarında yeni fırsatlar sunabileceğini belirtti.

Mu, WeChat ve Alipay gibi ticari bankacılık uygulamalarını örnek vererek, bu platformların CBDC için QR kodlarını uygulamaya odaklanabileceğini ve uzun vadede ödeme araçlarını yükselterek dijital yuan desteğini tüm kullanıcılara sunabileceklerini söyledi.

Ayrıca, CBDC’nin ticari ödemelerde de kullanılabileceğini ve bankalar arası ödeme sistemlerine entegre edilebileceğini ifade etti. Ancak, bu entegrasyonun teknik detayları hakkında bilgi verilmedi.

Çin, blockchain destekli ancak tam kontrollü dijital altyapı üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Ağustos ayında Çinli hükümet yetkilileri blockchain tarafından desteklenen yeni bir veri alışverişini açıkladı. Yeni kurulan Hangzhou Veri Borsası, dağıtık defter teknolojisinden yararlanarak kurumsal bilgi teknolojisi verilerinin değişimini kolaylaştıracak.

Çin, günlük hayatta da birçok alanda teknoloji devrimi sayılabilecek çözümler üretiyor ve yapay zeka destekli kamera sistemi ile tüm dünyanın dikkatini Çin’e çekiyor. Bu durum, blockchain alanında yapılabilecek tüm gelişmeleri merak uyandırıyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Cristiano Ronaldo, Gelecekte Daha Fazla NFT Koleksiyonu Yayınlayacağını Doğruladı

Sonraki Haber

Bybit, Yapay Zeka Destekli Piyasa Analizi Aracı Geliştirdi

İlgili Haberler