Çin’deki Bu Gelişme Bitcoin İçin Büyük Risk Teşkil Ediyor Olabilir

Çin’deki Bu Gelişme Bitcoin İçin Büyük Risk Teşkil Ediyor Olabilir

Dünyanın en büyük ve en iyi bilinen kripto para birimi olan Bitcoin, arzını ve işlemlerini güvence altına almak için karmaşık matematiksel denklemler kullanır. Geçtiğimiz yıl Google, daha önce imkansız görülen matematiksel hesaplamalarını çözebilen bir kuantum bilgisayar tasarladığını açıkladığında gündeme oturmuştu ve bu durumun Bitcoin’i riske sokabileceği düşünülmüştü.

Asıl Tehlike Google Değil

Yapılan son açıklamalara göre Çin’deki araştırmacılar kuantum bilgisayarla konusunda Google’ı yakaladı. Bilindiği gibi Çin, Bitcoin’e düşmanca tavır sergileyen bir ülke ve Çin’in kuantum bilgisayarları Bitcoin üzerinde kullanma riskinin çok daha büyük olduğu düşünülüyor.

Perşembe günü Science dergisinde yayınlanan bir makalenin yanı sıra Çin’deki bir araştırma ekibi, “Bu başarı, ülkemizin uluslararası kuantum hesaplama araştırmalarındaki lider konumunu sağlam bir şekilde oluşturdu” açıklamasını yaptı. Jiuzhang prototip kuantum bilgisayarının, dünyanın en hızlı geleneksel bilgisayarının 600 milyon yıldan fazla bir sürede çözeceği bir görevi tamamlamak için 3 dakika harcamasının yettiği ifade ediliyor.

Ancak South China Morning Post’tan alıntılanan bir kuantum araştırmacısına göre, Jiuzhang makinesi şifrelenmiş bilgilerin kodunu çözmek için çok önemli olan faktoring sorununu çözemiyor.

Yine de Londra merkezli kuantum hesaplama şirketi ORCA’nın genel müdürü Richard Murray, “Hala kuantum bilgisayarların bir gerçeklik olup olmayacağını sorgulayan insanlar var.” ifadelerini kullandı. Murray’a göre, Google ve Çin’deki iki sistemin kuantum bilgisayarlar tasarlaması ile bu sorunun yersiz olduğu görülüyor.

Bitcoin İçin Bir Tehdit Mi?

Kuantum bilgisayarların Bitcoin, kripto para birimleri ve internetin kendisi için tam olarak ne anlama geleceği, bilgisayar bilimcileri arasında şiddetli bir tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Deloitte danışmanlığında blok zinciri ve kriptografi araştırmacıları, “Kuantum bilgisayarlar, Bitcoin blok zincirinin güvenliğine ciddi bir meydan okuma oluşturuyor. Kuantum bilgisayarlar sonunda o kadar hızlı hale gelebilir ki, Bitcoin işlem sürecini baltalayabilirler. Bu durumda, bitcoin blok zincirinin güvenliği temelden bozulacaktır.” açıklamasını yapıyor.

Öte yandan Çin ve Google tarafından elde edilen gelişmelere rağmen, bu kıyamet günü senaryosu hala biraz uzak ve Deloitte’un ekibi, kuantum bilgisayarların Bitcoin’e yönelik riskinin “post-kuantum kriptografi” adı verilen yeni bir kriptografiye geçişle dengelenebileceğini öne sürüyor.

“Bitcoin’lerinizi Satmayın”

Imperial College London’da bir kuantum hesaplama ve şifreleme araştırmacısı olan Dragos Ilie, Google’ın geçen yıl yaptığı kuantum bilgisayar duyurusunun ardından, “Bitcoin’lerinizi henüz elden çıkarmayın” açıklamasını yapmıştı.

Dolayısıyla bu açıklamalar bakıldığında her ne kadar Çin’in kuantum bilgisayarlar konusunda liderliği ele aldığı görülse de şu an için Bitcoin açısından bir tehlike bulunmuyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.