Çin’deki Bitcoin İşlem Hacmi Son  2 Yılın En Düşük Seviyesinde

İlayda Peker

LocalBitcoins verilerine göre iki yıl içinde Çin’deki en düşük Bitcoin hacmi gözlemlendi. Piyasa hacmi 25 Ocak haftası için yaklaşık 4.5 milyon yuan seviyesine düştü. Bunun yanında Çin arama motoru Baidu’daki Bitcoin arama oranlarında da son 30 gün içinde ciddi bir düşüş yaşandı. Dolayısıyla hem hacmin hem aram oranlarının düşüş aynı döneme denk geldi.

İşlem Hacmi Düşüşü

Dijital varlıklar için önde gelen P2P piyasalarından biri olan LocalBitcoins’in verilerine göre Çin’de yaklaşık 4.5 milyon dolar yuan veya yaklaşık 6.5 milyon dolar ile Bitcoin işlem hacmi iki yıl içinde en düşük haftalık hacmini görüyor.

Yapılan açıklamalara göre işlem hacminin neden düştüğüne dair belirli bir sebep göstermek oldukça zor. Çin daha önceki yıllarda sergilediği sert tavrın ardından geçtiğimiz yıl kripto para birimleri ile ilgili bakış açısını değiştirmiş ve tavrını yumuşatmıştı. Ancak yine de Çin’de Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine karşı çok olumlu bir duruş sergilendiğini söylenemez.

Bunların yanında Çin’deki borsalar giderek daha fazla özellik sunmaya başladı. Binance, geçtiğimiz yıl, AliPay ve WeChat Pay yoluyla geleneksel para ödemelerini kabul edeceğini açıkladı. Böylece kur farklarından dolayı oluşan kar kayıplarının önlenme ihtimali doğdu.

Öte yandan LocalBitcoins, 2017 yılının sonlarında ve 2018 başında Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaştığı dönemde Çin’de en yüksek hacimlerini görüldü. Geçen yıl ortalama olarak hacimler, haftada 20-30 milyon yuan arasında sabit kaldı.

Baidu’daki Arama Oranları

Aynı zamanda LongHash, Çin’in arama motoru Baidu’daki Bitcoin arama hacimlerinin de gözle görülür oranda düştüğünü dile getirdi. Arama motoru arama hacimleri ve sosyal medya hissi, fiyat hareketini değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan iki gösterge olarak karşımıza çıkıyor ve görünüşte güçlü bir korelasyona sahipler.

Bunun yanında hem Google hem de Baidu’daki Bitcoin aramaları, 2017’nin sonundaki boğa güreşi sırasında zirveye çıkmıştı.

Kaynak: BeinCryptoTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Gold %51 Saldırısının Ardından Hayatta Kalmayı Başardı

Sonraki Haber

Deutsch Bank: “BTC Değer Deposu Olmak İçin Uygun Değil”

İlgili Haberler