Çin’de Sahte Akıllı Sözleşme Çetesi Çökertildi

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre Çin’de 14 milyon dolarlık akıllı sözleşme dolandırıcılığı polis tarafından tespit edildi. Bir Çin medya kuruluşunun raporlarına göre, Doğu Çin’in Fujian eyaletinde gerçekleştirilen kötü niyetli faaliyetler polis ekibi tarafından tespit edildi ve polis ekibi müşteri gibi hareket ederek dolandırıcılık girişimini ortaya çıkardı.

Detaylar

Aslında olayın 2019 yılına kadar dayandığı ve 100 milyon yuana mal olduğu ifade ediliyor.  Sahte akıllı sözleşme dolandırıcılığı katılımcıların Huobi token’ları (HB) karşılığında Bitcoin, Ethereum ve Tether gibi kripto para birimlerini göndermelerini gerektiriyordu.

Olayın anlaşılması ise bir kurbanın kendisine gönderilen tokan’ları başka bir yerde kullanmaya çalışması ile oldu. Kurban bu olayı polislere bildirdi ve polis takibi böylece başladı.

Birkaç ay süren soruşturmanın ardından polis, Telegram grupları aracılığıyla operasyonların gerçekleştiğini buldu. 10.000’i sahte olduğu tespit edilen bu gruplardan birinde 13.000 katılımcı olduğu ifade ediliyor. Görünüşe göre şüpheliler, kolayca güven inşa etmek ve kurbanlarını ikna etmek için akıllı sözleşme işinin gerçekliğini yansıtan sahte botlar tasarlamışlardı.

Toplam şüpheli sayısı henüz açıklanmamasına rağmen, üçü üniversite mezunu olan on şüpheli tutuklandı. Polis, toplam 1.300 kişinin dolandırıldığını tahmin ediyor. Kötü niyetli kişilerin ellerinde ise 100 milyon yuan yaklaşık olarak 14.2 milyon dolar değerinde Bitcoin, Ethereum, Tether ve McLaren ve Ferrari olmak üzere iki lüks spor otomobil olduğu tespit edildi.

Öte yandan Çin, ülkede yürütülen kripto para dolandırıcılığı sayısında önemli bir artış gözlemledi ve bu dolandırıcılıkların sadece çok azı belgelenebildi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Enflasyon Bitcoin’in Nasıl İşine Yarar?

Sonraki Haber

Altcoin Sezonu Başlasa da Bu Coin Ralliden Faydalanamayacak

İlgili Haberler