Çin Yasakları Dev Şirketi Harekete Geçirdi! Kriptolar Kara Listeye Girdi

Fatih Uçar

Çin hükümetini eleştiren bir konuşmadan sonra ortadan kaybolan Jack MA halen pek ortalarda görünmüyor. Ancak şirketi Alibaba yeni bir karar aldı. Çin hükümetinin yasak kararından sonra ülkedeki en büyük e-ticaret platformlarından olan Alibaba, kripto para madenciliğiyle alakalı tüm ürünlerin kara listeye alındığını duyurdu. Artık 15 Ekim itibariyle kripto para madenciliği ve kriptolara dair hiçbir ürün Alibaba üzerinden satılamayacak.

Çin’in Kripto Yasakları

Bu yılın ortasında Çin hükümeti ülkedeki tüm kripto para madencilerine savaş açtı. Aniden düşen hash oranı da baskının boyutunu gözler önüne seriyor. Bununla birlikte yasaklara gerekçe olarak iki seçenek öne çıkıyordu. Birincisi Çin’in karbon ayak izi hedefi ki Çin’de zaten yasakları duyururken bunu bahane etti. İkincisi yerli blockchain ekosistemi hayali, bu ikinci seçenek akla en yatkın olanıdır.

Çin, iğneden ipliğe ülkede her şeyin yerel versiyonunu üretiyor. Whatsapp, Instagram ve aklınıza gelebilecek her şeyin bir yerli muadili bulunuyor. ÇKP yönetimi aynı şeyi kripto paralar için de yapmak istiyor. Ülkedeki dev teknoloji şirketleri yerli blockchain projeleri için aralıksız çalışıyor. Bu denli yerlilik merakının elbette önemli bir sebebi var. Çin ithalat ve ihracat dengesine baktığımızda aradaki fark sadece 500 milyar dolar ve ihracat önde gidiyor. Ülkedeki vatandaşlarını beslemek için dengeyi korumak isteyen Çin yönetimi her türlü ithalat kalemini kısıtlıyor.

Alibaba Kripto Yasağı

Kısa süre önce yapılan açıklamada 15 Ekim itibariyle kripto paraların kara listeye alınacağından bahsediliyor. Kripto para madencilik araçları, donanım cüzdanları ve kriptolara dair hiçbir şey Alibaba üzerinden satılamayacak. Zaten ülkede sayısı sıfıra inen madenciler artık bu sefer kesinlikle yeni bir yuva bulmak zorunda. Üsteli Çin önemli bir ihracat kalemini de Alibaba’nın bu hamlesine bakarak çöpe atıyor.

Kripto paraları son derece tehlikeli gören Çin yönetimi ülkede hiçbir kripto para borsasının hizmet vermesini istemiyor. Hiçbir kripto para şirketi artık ülkede barınamıyor ve kripto paralarla alakalı ürünler kesinlikle satılamıyor. Vatandaşlarını takip etmek için ülkenin her yerine kameralar dolduran Çin kripto paraları yenebilecek mi? Şimdilik mümkün değil, çünkü Çinli kripto para yatırımcıları dYdX gibi borsalara akın etmeye başladı. Merkezi olmayan yapılar görünmezdir ve Çin görünmez bir düşmanla savaşacak kadar (şimdilik) güçlü değil. Belki de yakında gizemli hackerların popüler kripto DEX platformlarını hacklediklerini görürüz?


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Balinalar Bu Altcoin’e Akın Etti! Yüklü Miktarda Alımlar Devam Ediyor

Sonraki Haber

El Salvador’da Volkanik Enerji İle Bitcoin Madenciliği Başlıyor!

İlgili Haberler