Çin Merkez Bankası’nın Eski Başkanı Yasakların Sebebiyle İlgili Konuştu!

Fatih Uçar

Çin Halk Bankası Eski Başkanı, ülkesinin bu yıl başlattığı kripto para yasaklarıyla alakalı konuştu. Eski Başkana göre kripto paralar geleneksel ekonomik sistemler için uygun ödeme araçları değil. Ülkedeki kripto baskısının gerçek nedeniyle alakalı konuşan Zhou Xiaochuan neler söyledi?

Çin Kripto Yasaklarının Arka Planı

Çin Halk Bankası’nın eski başkanı, CBDC‘ler ve modern ekonomideki rolleri hakkındaki görüşünü paylaştı ve ayrıca ülkedeki kripto baskısının arkasındaki gerçek neden hakkında yorum yaptı. Diğer ülkeler dijital para birimlerini ekonomik sistemlerinde uygulamak için farklı yollar kullanırken Çin’in mümkün olan en iyi yolu bulacağına ve kullanacağına inanıyor.

Zhou Xiaochuan‘ın belirttiği gibi, para biriminin en temel işlevi ödeme yapmaktır; aksi takdirde, geleneksel ekonomik sistemde doğası gereği yararsızdır. Para biriminin bir saklama işlevi olsa da ödemeler için faydalı olması gerekir. CBDC‘lerin piyasaya sürülmesiyle düşük maliyetler, işlem hızı ve istikrar konusunda ciddi faydalar üretecek. Dijital itibari para birimleri geleneksel sisteme göre çok daha esnektir ve maliyetleri minimize eder. Özellikle küçük işletmeler için daha etkili ve kolay muhasebeye de kapı aralayacak.

Eski Başkan kripto para birimlerinin işlem ücretleri, ağ performansı ve ölçeklendirme sorunlarına dikkat çekerek yasaklanmasını destekledi.

Çin Kripto Para Yasakları

Eski Başkanın açıkladığı gerekçeler yasakların sebebini tam olarak açıklamasa da yaygın görüşleri destekliyor. Çin hükümeti kendi blockchain sistemini geliştirmek ve dışarıdan müdahaleye bunu kapatmak istiyor. Ana hedef ise Dijital Yuan’ın küresel ölçekte kullanılabilirliğini artırmak nihai olarak egemen para birimi haline getirmek.

Hali hazırda dünyada egemen olan para birimi ABD Doları ve Çin bunu değiştirmek istiyor. Bununla birlikte CBDC ülkenin en önemli hedefini yani izlenebilirliği de destekliyor. Tek bir merkezden tüm para transferlerini izlemek Çin hükümetini cezbeden ana nokta olabilir. Ülke genelinde kurulan yüz tanıma sistemleri, yaygınlaştırılan mobeseler zaten ülkenin bu noktadaki bakış açısını gözler önüne seriyor.

ABD bu hedefin başarısızlığı için kripto paraları zorunlu olarak desteliyor olabilir. Çünkü Çin vatandaşları her şeye rağmen kripto para yatırımlarından vazgeçmiyor. Üstelik gizliliğe önem veren vatandaşların başka bir çaresi de yok. Savaşın kazananın kim olacağını zaman gösterecek.Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bugün 900 Milyon Shiba Inu (SHIB) Yakıldı! Fiyat Yükselişinin Arka Planı!

Sonraki Haber

Kripto Paralar Yeni Haftaya Yeşilde Başladı: Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum

İlgili Haberler