Çin Merkez Bankası’nın Eski Başkanı: Dijital Para Geliştirirken Güvenlik Önemli

Bitcoin Haber

Çin Merkez Bankası’nın eski başkanı Zhou Xiaochuan, Pekin’de düzenlenen bir forumda Çin’in merkez bankası dijital parası (CBDC) geliştirmeye ve test etmeye devam ederken güvenliğe büyük önem verilmesi gerektiğini belirtti. Xiaochuan, CBDC’nin geliştirilirken güvenliğin, düşük maliyetlerin ve kötüye kullanımın önlenmesinin önemli olduğunu vurguladı. Özellikle para birimi alanında güvenlik konusunun her zaman kritik olduğunu dile getirdi.

Xiaochuan, kötüye kullanımın önlenmesi konusuna değinirken, bunun kara para aklama ve silah ticareti gibi konuları da içerdiğini açıkladı. Ayrıca, bu tür kötüye kullanımın kripto paralar ve stablecoin’ler aracılığıyla kolaylaştığına dikkat çekti. Bu nedenle bu alanın engellenmesi gerektiğini belirtti.

Çin Merkez Bankası, uzun bir süredir dijital Çin yuanını (e-CNY) test ediyor ve 2022’nin başlarında pilot bir uygulama başlattı. Banka, e-CNY denemelerini en az 26 farklı yerle genişletti.

Xiaochuan, e-CNY’yi işletirken iki katmanlı sistemin kullanılmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı. Bu sistemin ilk katmanında Çin Merkez Bankası bulunurken, ikinci katmanda ticari bankalar, internet platformu şirketleri ve telekomünikasyon operatörleri gibi ticari kuruluşlar yer alıyor.

Son olarak, Xiaochuan, sınır ötesi işlemlerin CBDC’ler için önemli bir alan olduğuna dikkat çekti. Hong Kong şu anda sınır ötesi ödemelerde e-CNY’yi test ediyor ve en son olarak teknik testlerin ikinci aşamasına geçildiği açıklandı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance, Aelf’in Ağ Yükseltmesini Destekliyor: İşlemler 17 Ekim’de Geçici Olarak Durdurulacak

Sonraki Haber

Solana’nın Yükselişi Beklentileri Karşılayabilecek Mi?

İlgili Haberler