Çin, Merkez Bankası Para Birimine Bir Adım Daha Yaklaştı

İlayda Peker

Ortaya çıkan son haberlere göre Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası‘nın (PBoC) ulusal dijital para birimini çıkarmaya bir adım daha yaklaştığı ifade ediliyor.

Adım Adım CBDC

Global Times’ın bugün tarihli bir haberinde göre konuya aşina kişiler, PBoC‘nin özel şirketlerle işbirliği içinde dijital para biriminin temel işlevinin geliştirilmesini tamamladığını dile getirdi. Ayrıca merkez bankasının artık dijital yuanı dolaşıma sokmak için gerekli yasaları hazırladığı bildiriliyor.

Öte yandan isimsiz bir endüstri uzmanı Global Times’a yaptığı açıklamada, Alipay’ın son patentlerinin dolaşım, ödeme ve piyasa sürme de dahil olmak üzere dijital para biriminin temel işlevi etrafında döndüğünü dile getirdi. Çin teknoloji devi Alibaba‘nın mali kolu olan Alipay’in bu yılın başlarında Çin’in dijital para birimi ile ilgili beş patenti yayınladığı haberleri gündemde yer almıştı. Bunun yanında yapılan açıklamalara göre, “patentlerden yola çıkarak, teknolojik gelişimin ilk adımı temel olarak tamamlandığı” anlaşılıyor.

Tarih Belli Mi?

Bu yılın başlarında PBoC, dijital para biriminin “sorunsuz ilerlediğini” ve “üst düzey” tasarımının tamamlandığını dile getirmişti. Merkez bankası o dönemde yaptığı açıklamalarda, “2020’de yasal dijital paraların geliştirilmesini sürekli olarak ilerletmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Çin, dijital yuan üzerinde 2014’ten bu yana çalışıyor. Lansman tarihi ise henüz bilinmiyor. Ancak yapılan açıklamalarda koronavirüs salgını ülkede hız kesmişken, CBDC çalışmalarının hız kazanması gerektiği ifade ediliyor.

Tsinghua Üniversitesi Yangtze Delta Bölgesi Enstitüsü altında Blockchain İleri Araştırma Enstitüsü müdür yardımcısı Cao Yan konuyla ilgili açıklamalarında, “Çin’in faiz oranını nihai seçenek olarak negatif bölgeye indirmeyi ve bu politikayı ticari kredilere ve borç vermeye yönlendirmeyi düşünmesi durumunda, M0 yerine dolaşımdaki bir dijital para bunu başarabilecektir.” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: The Block


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’in Sıradaki Hedefi 7.800 Dolar Mı?

Sonraki Haber

Peter Schiff Yine Çok İddialı Konuştu!

İlgili Haberler