Çin, Merkez Bankası Dijital Parası Test Merkezlerini Açıkladı

İlayda Peker

Çin, koranavirüsün ortaya çıktığı ilk yer olduğu için ekonomik etkiler de ilk önce burada görüldü. Ancak yine salgının ilk olarak hafiflemeye başladığı ve hayatın yavaş yavaş normale döndüğü yer de yine Çin oldu. Çin tüm bu salgın ortamında hız kesmiş olsa da merkez bankası dijital para birimini (CBDC) geliştirmeyi durdurmadı ve son olarak hangi markalarla test aşamasında çalışacaklarını açıkladı.

Hangi Markalarla Çalışılacak?

Çin çok uzun süre CBDC ile ilgili sessizliğini korudu. Hükümet her ne kadar bir CBDC üzerinde çalıştıklarını kabul etse de detay vermekten kaçındı.

Ancak Çinli bir medya kuruluşu olan ChainNews’in CBDC ile ilgili ortaya attığı bazı iddialar, yeni bilgilerin olduğunu gösteriyor. Söz konusu bilgiler, CBDC’nin test edileceği Xiong’an New Area’da düzenlenen ve dijital para biriminin pilot test aşaması ile ilgili olan bir toplantıdan geliyor. Yapılan açıklamalara göre toplantı Xiong’an Yeni Bölge Yönetim Komitesi Reform ve Kalkınma Bürosu tarafından düzenlendi.

Toplantıya, Çin Halk Bankası Shijiazhuang Merkezi Alt Şubesi de dahil olmak üzere, dijital renminbi’nin (DCEP) araştırılması ve geliştirilmesi ile ilgili çeşitli kurumlar katıldı. Toplantının ana konusu, token’ın ileriye dönük pilot test aşamasıydı Geçmişte token, Suzhou’da seyahat sübvansiyonları için kullanılmıştı. Ancak artık token’ının kullanımının bireysel işlemlerde de yapılması amaçlanıyor. Token’ın bireysel olarak test edileceği merkezler bir liste halinde sıralanıyor. Bu listeye göre, Zhonghai SPV, Jinfeng Catering, Jiankun Catering, Kaili Hotel, Oscar Stüdyoları, McDonald’s, Starbucks, Metro, Golden Baihe ve Cainiao Inn gibi içinde tüm dünyaca tanınan şirketler de bulunuyor.

Ulusal Ölçekli Dijital Para Birimleri

Daha önce açıklanan bilgilere göre Çin CBDC projesini bir kalkınma projesi olarak görüyor. Ayrıca COVID-19 salgını sonrasında CBDC üzerinde çalışan komisyonun, araştırmaları için daha çok çalışacağı ifade ediliyor.

Bunların yanında bir Bank of China yetkilisi, 2022 Kış Olimpiyatları’na kadar token’ın kullanıma hazır olacağını belirtmişti. Dolayısıyla Çin bu para birimini ulusal ölçekli olarak işlem yapmak üzere tasarlıyor.

Kaynak: BeincryptoTotal
23
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

367 Milyon Dolarlık BTC İşlemi 0.63 Dolara Gerçekleşti

Sonraki Haber
ethereum teknik analizi

Ethereum Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi 24/04/2020

İlgili Haberler