Çin Mahkemesi, Kripto Para İle İlgili Sözleşmeyi Geçersiz Saydı

Bitcoin Haber

Çin hükümeti, 2021 yılında kripto paraları yasaklamış olmasına rağmen, bu konuda çelişkili adımlar atmaya devam ediyor. Özellikle son dönemde Hong Kong üzerinden kripto paraları regüle etmeye çalışan Çin, ana karada ise tam tersi bir yönde ilerliyor.

Bir Çin mahkemesi, Filecoin madenciliği davasına bakarak, söz konusu durumun yeşil kalkınma ve sosyal ve kamu çıkarları ilkelerini ihlal ettiğine karar verdi. Bu nedenle, dava konusu sözleşme geçersiz sayıldı. Çin mahkemeleri, genellikle kripto para birimi ve madenciliğine dair çoğu sivil sözleşmeyi tanımıyor ve geçersiz kabul ediyor.

Bununla birlikte, Çin’deki yatırımcılar, hükümetin bu tavrına rağmen uluslararası şirketler veya OTC üzerinden yatırım yapmaya devam ediyor. Çin bölgesi, en büyük yatırımcı gruplarından birini temsil ediyor ve aktif traderları bünyesinde bulunduruyor.

Wuhan Şehri, Wuchang Bölgesi Halk Mahkemesi’nde görülen bir dava kapsamında, bir kişinin bir IPFS depolama sunucusu satın alması ve bu sunucunun şirket tarafından barındırılması sözleşmesi incelendi. Zhou adında bir kişi, şirketle anlaşarak sunucuyu kiraladı ancak kripto paraların yasaklanması sonrası ödemesinin iadesini talep etti.

Mahkeme, bu tür madencilik faaliyetlerinin ülkenin karbon emisyon hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmadığını, kamu çıkarlarına zarar verdiğini ve yeşil kalkınma ilkesini ihlal ettiğini belirtti. Bu nedenle sözleşmenin geçersiz olduğuna karar verildi. Ayrıca 15 Eylül’de Çin Halk Bankası, kripto para birimi işlemlerinin aldatma risklerini önlemek ve bu risklerle başa çıkmak üzere bir bildirim yayınladı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Eylül Ayı Kripto Para Piyasaları ve XRP Coin Değerlendirmesi

Sonraki Haber

Binance CEO’su Kripto Para Piyasası ve Davaları Değerlendirdi

İlgili Haberler