Çin, Kriptoların Halk Tarafından Kullanımı Konusunda Bir Kez Daha Uyardı

Çin, Kriptoların Halk Tarafından Kullanımı Konusunda Bir Kez Daha Uyardı

Ortaya çıkan son açıklamalara göre Çin’in menkul kıymetler düzenleyicileri Pekin hükümetini, kripto para birimlerinin kamu tarafından kullanılmasını önlemeyi amaçlayan eylemleri uygulamaya çağırdı.

PBoC’nin İhlali Söz Konusu

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC) web sitesinde 27 Aralık’ta yapılan bir duyuruda, kripto ticaret faaliyetlerinin artması, dijital para ipotek temini ve sıfır faizli kredilerin piyasaya sürülmesi gibi adımlarla dijital para birimlerinin yeniden ortaya çıkmasının risklerine dikkat çekildi. Bu konuda Çin Halk Bankası (PBoC) hükümlerinin ciddi ihlalinin söz konusu olduğu ifade edildi. Ayrıca bu duyurunun altında dört düzenleyicinin imzası bulunuyor.

Düzenleyiciler bahsi geçen riskler konusunda uyarılarda bulundu ve yerel yetkilileri Pekin’deki kripto para birimiyle ilgili yasadışı faaliyetlerle mücadele etmeye çağırdı. Uyarıda Çin hükümetinin kripto paralara karşı olumsuz tutumu yinelendi ve hem tüzel kişilerin hem de bireylerin dijital para birimi satışları, yatırımları ya da işlemleri yapamayacağı, kripto para işlemi yapmak için yerli veya yabancı borsaları kullanamayacağı belirtildi.

Çin’in Kripto Tutumu

Son zamanlarda PBoC, ülkedeki kripto para birimi ile ilgili işletmelerdeki baskısını artırdı. 21 Kasım’da yapılan bir açıklamada banka, Bitcoin (BTC) gibi kripto paraların işlemlerinde yer alan ve kripto piyasalarını zorlayan varlıklara karşı harekete geçtiğini ifade etmişti.

Aynı ay, Shenzhen şehri yine PBoC tarafından yönlendirilen kripto para işlem operasyonları hakkında bir soruşturma başlattığını açıkladı.

Öte yandan her ne kadar Ekim ayı sonlarında Çin, Blockchain teknolojisine destek vermiş olsa da bunun kripto para desteği şeklinde yorumlanmaması gerektiğini ve konuyla ilgili spekülasyonların yapılmaması gerektiğini dile getirdi. People’s Daily’nin o dönemde yayınladığı bir haberde Çin Komünist Partisi’nin konuyla ilgili şu açıklamayı yaptığı belirtildi:

Blockchain teknolojisinin yükselişine kripto para birimleri eşlik etti. Ancak Blockchain teknolojisindeki yenilikler dijital para birimlerinde spekülasyon yapmamız gerektiği anlamına gelmiyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.