Çin, Kripto Varlıklarını Yasaklayarak Bitcoin Fiyatını Baskılama Girişimlerini Sürdürüyor

Mert Bahçe

Çin, Bitcoin madenciliği dahil tüm kripto varlıkları operasyonlarını yasaklayarak kripto para piyasasını baskılama girişimlerini sürdürüyor. Lider kripto para birimi Bitcoin, gün içerisinde 45.000 dolardan 40.000 dolarlık seviyeye gerileyerek düşüş hareketi sergiledi. Çin’de operasyonlarını yürüten kripto para borsalarının yerel kriptoları düşüşte en çok etkilenen altcoin’ler oldu.

Çin Yasağının Perde Arkası

Kripto para birimleri ile ilgili tüm işlemler Çin’de yasa dışı olarak kabul edildi. Çin, Bitcoin madenciliği dahil kripto varlıklarla ilgili tüm operasyonları yasa dışı olarak nitelendirdi. Çin Halk Bankası, kripto para alım satımıyla ilgili risklerin izlenmesini destekleyeceğini belirterek çalışmalarını derinleştirdi.

Bununla birlikte yasak, Çinli yatırımcılara hizmet sağlayan denizaşırı platformların operasyonlarını da kapsıyor. Yasa dışı faaliyetlerin ciddi şekilde yaptırımlara yol açacağını aktaran Çinli yetkililer, FUD yaymaya devam ediyor. Çin’in büyük olasılıkla sermaye çıkışlarının önüne geçmeye çalıştığı belirtiliyor.

VanEck direktörü Gabor Gurbacs, Çin’in kripto konusundaki sert duruşunun yatırımcıların Asya’dan batı ülkelerine büyük miktarda sermaye taşımasından kaynaklandığına inanıyor. Ayrıca Çin, kripto para madenciliği üzerinde baskısını da artırıyor. Madencilik tesislerinin ülkede operasyonlarını durdurması ile ülkedeki endüstri ortadan kalkıyor. Neredeyse tüm büyük eyaletlerin yaz aylarında Bitcoin madenciliğine yasak getirmesi ile operasyon yürüten firmalar ülkeden çıkış yapmıştı.

Sıradan Çin FUD’u

Çin, ilk olarak kripto para birimileri ve borsaları Eylül 2017’de yasaklamıştı. Kripto topluluğu Çin FUD’unu sıradan ve önemsiz görme eğiliminde olsa da piyasanın yinelenen baskıya karşı bağışıklık kazanmadığı gözler önüne seriliyor.

Bitcoin fiyatı kısa süre içerisinde %5’in üzerinde düşüş kaydetti. BTC, 40.000 dolar bandına gerileyerek önemli bir düşüş hareketi sergiledi. Lider kripto para birimi, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 41.528 dolardan alım satım işlemi görüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kanada, Kripto Para Platformları İçin Kılavuz Yayınladı

Sonraki Haber

Çin Merkez Bankasından Bir Yetkili: “Kriptolar Geleneksel Finansı Tehdit Ediyor”

İlgili Haberler