Çin Kripto Paralar Konusunda Yeni Bir Adım Attı!

Fatih Çetin

Kripto paralarla alakalı bu yılın ikinci çeyreğinde ciddi kararlar alan Çin negatif adımlar atmaya devam ediyor. Çin bundan iki yıl önce kripto para madencilerine daha olumlu bir yaklaşım sergiliyordu. Ancak bugün Çin Devlet Konseyi bünyesindeki en yüksek ekonomik planlama ajansı, ortadan kaldırmayı hedeflediği endüstriler listesine kripto madenciliğini tekrar ekledi.

Çin, Kripto Paraları Endüstrisini Yıkmak İstiyor

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), “Sektörün Yeniden Yapılanmasına Yönelik Kataloğun” son taslağına göre kripto madenciliğinin eski üretim süreçleri ve ekipmanları kullanan bir endüstri olduğunu söyledi. Bundan iki yıl önce kripto para madenciliğini destekleyen bazı adımlar atan Çin yönetimi şimdi 180 derece dönüş yapıyor.

Madenciler ülkenin ucuz enerjisi ve ekipmanlara kolay ulaşım gibi avantajları sebebiyle Çin’i tercih ediyordu. Birçok Çin markası dünyanın dört bir yanına yıllarca madencilik cihazları sattı. Ancak bu yıl rüzgar tamamen tersine döndü. Çin son attığı adımla birlikte kripto para madenciliğini ülkeden tamamen silme niyetini duyurmuş oldu.

Yasaklar Genişletiliyor

Hükümetin aldığı bu karar ülkedeki kripto para madenciliği operasyonlarının tamamen ortadan kaldırılmasını hedefliyor. Sadece iki hafta önce Çinli yetkililer kripto paralar konusunda yeni açıklamalar yaptı. Baskıda dozu artıran Çin, ülkede hizmet veren tüm kripto para borsalarının ana karadan kaçmasını sağladı.

Son atılan adımla birlikte kripto para endüstrisi kısıtlanacak sektörler arasına girdi. Çin hükümeti yerli blockchain çalışmalarıyla birlikte kripto paralara olan ihtiyacı sıfırlamak istiyor. Ülkenin önde gelen teknoloji şirketleri de bu kararı desteklemek için yoğun ar-ge çalışmaları yapıyor. Kış olimpiyatlarına kadar dijital yuanı yaygınlaştırmayı hedefleyen hükümet küresel ölçekte yaygın biçimde kullanılan bir paraya kavuşmak istiyor.

Çin yasaklarının sonucu şimdilik ABD desteğini doğurdu. SEC dolaylı yoldan kripto paralarla beslenen bir ETF için onay verdi. FED ve SEC başkanlarının kripto paraları kucaklayan açıklamaları da Çin’in baskılayıcı açıklamalarının peşi sıra gelmişti. Tüm bunlara rağmen kripto madencileri Asya ve Kuzey Amerika’da kendilerine yeni yuvalar buldu ve küresel Bitcoin hash oranı yeniden Çin yasakları öncesi seviyelere dönüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Lider BTC Yükseliş Eğilimini Korurken Bitcoin ETF Yorumları Ardı Ardına Geliyor

Sonraki Haber

Bitcoin ve El Salvador’un İlk Bir Ayı Nasıl Geçti?

İlgili Haberler