Çin Halk Bankası: Dijital Çin Yuanı Tüm Ödeme Senaryolarında Kullanılacak

Bitcoin Haber

Çin Halk Bankası’nın (PBOC) dijital para araştırma enstitüsü başkanı Changchun Mu, 3 Eylül’de yaptığı açıklamada, dijital Çin yuanı’nın (e-CNY) tüm bireysel ödeme senaryolarında mevcut olması gerektiğini belirtti. Mu, WeChat, Alipay ve e-CNY operatörleri gibi çeşitli ödeme uygulamalarının uyumluluk gerekliliklerini dikkate almaları gerektiğini söyledi.

Mu, “Yükseltme sürecindeki ilk adım, tüm bireysel senaryoları için ödeme aracı olarak e-CNY’yi kullanmaktır” dedi. Bu sürecin ilk aşamasında QR kodlarının birlikte çalışabilirliğinin sağlanması planlanıyor. Çin’de QR kodlu ödeme sistemleri şu anda yaygın olarak kullanılmakta ve e-CNY’nin de ağırlıklı olarak bu sistemle kullanılması bekleniyor.

PBOC, Ocak 2022’de e-CNY’nin pilot uygulamasını başlattı ve testlerini 17 il düzeyinde şehir ve bölgede genişletti. Ancak, e-CNY’nin yaygın bir şekilde benimseme süreci halen devam etmektedir.

Mu, bankalar arası ödeme ve mutabakat sistemlerinin iyi işlediğini ve bunların CBDC sistemi ile değiştirilmesine gerek olmadığını ifade etti. Ancak, e-CNY ile mevcut elektronik ödeme araçları ve ticari banka mevduatları arasında kapsamlı bir birlikte çalışabilirlik sağlanarak sorunsuz bir entegrasyon elde edilebileceğini belirtti.

Son olarak, Mu, toptan satış düzeyinde e-CNY’nin finansal piyasa altyapısının bir parçası olarak kullanılabileceğini ve akıllı sözleşmelerin toptan ödeme verimliliğini artırabileceğini ekledi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Ağındaki Aktivite Artışı ve ETF Beklentileri

Sonraki Haber

Bitcoin ve Altcoinler Yeni Haftaya Yükselişle Başladı

İlgili Haberler