Çin Ekonomik Darboğazdan Kurtulmak İçin 1.2 Trilyon Yuan Basacak

İlayda Peker

Son dönemlerde küresel ekonominin yavaşladığı bir sır değil. Merkez bankaları bir çöküşü önlemek için çeşitli önlemler alıyor. Örneğin Çin, merkez bankası destekli dijital para birimi üzerinde çalışıyor ve ciddi bir yatırım yapıyor.

Bankaların Hamleleri

Çin Halk Bankası, Coronavirus salgınının neden olduğu finansal istikrarsızlığı azaltmak için bugün 1.2 trilyon yuan’ı piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu da yaklaşık olarak piyasadaki tüm Bitcoin değerine eşit… Tabii ki küresel piyasalarda yaşanan bu durum kripto para ekosistemi tarafından da fark ediliyor.

SCMP’ye göre, Pekin ve Şangay’ın finans merkezlerindeki yatırımcılar ve işletmeler, anakaradaki ekonomik aktivitenin sıkışmasının ardından piyasalarda fırtınalı bir süreç yaşanabileceğinin farkındalar. Öte yandan ölümcül salgına da denk gelen Çin yeni yıl tatilleri için piyasalar bir haftadan fazla kapalı kaldı. Bu da Çin ekonomisini doğal olarak etkiledi.

Bunların yanında bu bankacılık kurtarma işlemleri veya geri alım anlaşmaları, sisteme yeni basılan para akarken ticari bankaların likiditesini artırmak için tasarlanan uygulamalar olarak karşımıza çıkıyor. ABD Federal Rezervi de geçtiğimiz yılın Eylül ayından bu yana benzer bir uygulama yapıyor. Ayrıca Başkan Trump ABD bankalarına ve milyarder patronlarına milyarlarca vergi indirimi ve özel ikramiyeler teklif ediyor.

Çözüm Bitcoin Mi?

Sınırlı arz ve sabit enflasyon oranları ile merkezi olmayan ve geleneksel paralardan daha güvenli olan kripto para birimi Bitcoin ortaya çıktığı günden bu yana çeşitli tartışmalara konu oluyor.

Varlık, ekonomik sıkıntı dönemlerinde giderek daha fazla riskten korunma varlığı olarak görülüyor. Çin’in ekonomik görünümünde de bölgedeki Bitcoin talebinin günden güne arttığı ifade ediliyor. Merkez bankasının bu son hamlesi ise güvenli varlık olarak görülen Bitcoin’e ilginin daha da artacağı yönünde yorumlanıyor.

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Beş Haneli Rakamları Ne Zaman Görecek?

Sonraki Haber
Elastos ELA Nedir

Elastos Coin Nedir?

İlgili Haberler