Çin, Dijital Yuan’da Adım Adım Sona Yaklaşıyor

Çin, Dijital Yuan’da Adım Adım Sona Yaklaşıyor

Çin Halk Bankası Sosyal Güvenlik Fonu Ulusal Konseyi Fonu eski başkan yardımcısı Wang Zhongmin Çin’in, Çin merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) sunucu uygulama konusundaki mimari gelişimini tamamladığını açıkladı. Wang bu duyurusunu Tencent Fintech Araştırma Enstitüsü ve Pekin’deki Fintech 50 Forumu tarafından düzenlenen online 2020 Fintech Forumu’nda yaptı.

Halihazırda var olan ve geliştirilmekte olan çok sayıda kripto para birimi ile Çin, bu para birimlerinin egemen dijital para birimleriyle birlikte varolabileceği bir ödeme altyapısı oluşturmaya çalışıyor. Wang, böyle bir sistemin dijital para alanında daha sağlıklı rekabet ve işbirliği ortamı yaratacağını dile getirdi.

Wang’a göre salgın, dijital para alanındaki rekabeti artırdı ve daha fazla teknoloji devi ve hükümet daha iyi bir dijital ödeme altyapısı oluşturmakla ilgileniyor. Wang konuşması sırasında Facebook’un sosyal medya tabanlı dijital cüzdanları denediği Libra’nın gelişimine özellikle değindi.

Test Aşamasında

Wang, forumda Çin’in CBDC testi aşamasında olduğunu dile getirdi. Bununla birlikte daha önce ülkenin dijital para biriminin başlatılmasına ve uygulanmasına yardımcı olacak yasalar hazırlamaya başladığı da ifade edilmişti.

Öte yandan Çin’in büyük teknoloji ve finans şirketleri Alibaba, Tencent, Huawei ve China Merchants Bank‘ın geliştirme ve test aşamasında Çin Halk Bankası ile birlikte çalıştığı da belirtiliyor.

Şu an için Çin’in dijital para birimini ne zaman piyasaya süreceği net bir şekilde belli değil. Ancak Ledger Vault’un Asya-Pasifik bölgesi başkanı Glenn Woo yaptığı açıklamalarda dijital yuanın dünya çapında piyasaya sürülecek ilk devlet destekli dijital para birimi olacağını dile getirdi.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.