Çin, Dijital Yuan Testlerine Başlıyor

Çin, Dijital Yuan Testlerine Başlıyor

Çin Halk Bankası (PBOC) kendi kripto para birimi ile ilgili süreçte bir başka test aşamasına geldiğini açıkladı. Merkez bankası ön testleri tamamladığını, büyük Çinli şirketler ve bankalar yardımıyla bir test ortamı yaratıldığını belirtti.

Pilot Süreç Başlıyor

Çin Halk Bankası 2014 yılından beri dijital para ile ilgili çeşitli girişimlerde bulunuyordu. Ancak resmi bir tanıtım yapmaktan uzun süre kaçınmıştı. Ortaya çıkan son haberler merkez bankasının, yerel büyük ölçekli ticari bankalar ve Huawei gibi yerel telekom devleri aracılığıyla Shenzhen ve Suzhou kentlerinde dijital para biriminin pilot testini başlatacağını öne sürüyor.

Caijing dergisine göre mevcut test, yıl sonuna kadar sürecek küçük çaplı bir operasyon olacak. Daha sonra 2020 yılında dijital yuan’ın en iyi modelinin oluşturulması için daha fazla test yapılacak. Bu testler bir nevi “at yarışı” şeklinde gerçekleşecek ve her ticari bankanın önerdiği sistem denenecek.

Dijita Yuan ve Finansal Sistem

Çin, hem kripto para sistemi hem de küresel finansal sistem için yan etkileri olabilecek bir emsal uygulamaya hazırlanıyor. Bazı analistlere göre Çin’in dijital varlığı, ABD’ye yönelik yaptırımları potansiyel olarak engelleyen ve bankaların kontrolünün ötesine geçen yeni bir finansal yol yaratabilir.

Şimdiye kadar PBOC, Bitcoin‘e benzer teknolojiyi kullanan ve devlet tarafından desteklenen dijital para birimini ciddi bir şekilde test eden ilk merkez bankası olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında Avrupa Merkez Bankası yeni Başkanı Christine Lagarde, dijital bir euro yaratma olanağının olduğunu ancak bu konuda herhangi bir test aşamasının şu an için söz konusu olmadığını ifade etmişti.

Öte yandan PBOC yönetici yardımcısı Fan Yifei, dijital ödeme sisteminin dolaşımdaki fiili nakit parayı değiştirmeyi hedeflediğini belirtti.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.