Çin Bu Konuda Sanıldığı Gibi Bir Performansa Sahip Değil

Çin Bu Konuda Sanıldığı Gibi Bir Performansa Sahip Değil

Yeni bir araştırmaya göre Çin, insanların düşündüğünden çok daha az Bitcoin (BTC) madencilik gücünü kontrol ediyor. Varlık yöneticisi Fidelity ve kripto araştırma firması BitOoda tarafından 16 Temmuz’da yayınlanan ankette, Çin’in aslında %65 değil Bitcoin madenciliğinin yaklaşık %50’sinden sorumlu olduğu ortaya çıkıyor.

Çin Bitcoin Madenciliği

Analistler, anonim kalmaları şartıyla güç maliyeti gibi unsurlar hakkında bilgi vermeyi kabul eden madencilerle yaptıkları “gizli görüşmeler”in yanı sıra çeşitli kaynakları da araştırmalarında kullandı. Araştırmacılar konuyla ilgili açıklamalarında, “Anonim kalma koşulu ile sağlanan fiyat bilgileri ile 67 tesis veya yaklaşık olarak 3 GW güç kapasitesi dahil 153 maden sahasında yaklaşık 4.1 GW güç olduğunu bulduk.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan BitOoda’nın açıklamalarına göre madenciliğin % 14’ü ABD kaynaklı.Ancak Çin’deki tahminleri doğrulamak oldukça zor ve %50 tahmini yoruma açık bir tahmin olarak kaldı.

Bunların yanında önceki raporlarda Çin’in Bitcoin madenciliğine katkısının %65’in üzerinde olduğu ifade ediliyordu. Ayrıca güncel ankette, Çin’de yağmur mevsiminde olunmasının şu anda madenciliği pozitif etkilediğine de değiniliyor. Yılın altı ayı boyunca, Sichuan gibi eyaletlerde bulunan madenciler, yılın yaklaşık yarısı için harcamalarını finanse etmek için daha az Bitcoin satıyor. Çünkü altı ay boyunca elektrik ücretleri oldukça düşük oluyor.

Amerika ve BTC Madenciliği

Çin’in yanı sıra Amerika’nın da gelecekte madencilik konusunda söz sahibi olabilecek düzeyde olacağı belirtiliyor. Çünkü zaten %14 olan hashrate oranı Çin ile Amerika arasında bir hash savaşına dönüşebilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.