Çin Blockchain Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Fatih Uçar

Çin Siber Uzay İdaresi (CAC), blockchain geliştirme ve inovasyonunu hızlandırmak için çalıştıklarını duyurdu. Girişim, blockchain teknolojisinin Çin’deki işletmeler ve devlet kuruluşları arasında geniş çaplı uygulanmasını hedefliyor. Hükümet teknolojinin kripto paralarla ilgili kısmını yasaklarken blockchain’e yoğun ilgi gösteriyor.

Çin ve Blockchain

Çin Siber Uzay İdaresi diğer devlet kurumlarıyla birlikte, düzenleyici makamları “bölgedeki blockchain teknolojisi altyapısının yoğun ve dengeli düzenini teşvik etmeye, büyük ölçekli bir üretim düzeyinde zincirler arası veri alışverişi destek kapasitesi oluşturmaya ve oluşumunu teşvik etmeye” yönlendirdi.

Bildirim ayrıca, doğrudan blockchain pilotlarına dahil olacak yerel ve departman önerileriyle önceden belirlenen şehirlerin, şirketlerin ve diğer kuruluşların bir listesini de içeriyordu. Blockchain geliştirmenin kilit alanları arasında üretim, enerji, hükümet veri paylaşımı ve hizmetleri, kanun yaptırımı, vergilendirme, ceza davaları, teftiş, telif hakkı, sivil işler, eğitim, sağlık, ticaret finansmanı, risk kontrol yönetimi ve hisse senedi piyasası bulunuyor.

Blockchain Atılımı

Genelge ayrıca düzenleyici departmanların pilot projelerin ilerlemesini ve tanıtımını koordine etmesi ve veri paylaşımını teşvik etme, iş süreçlerini optimize etme, işletme maliyetlerini azaltma, iş birliği verimliliğini artırma ve güvenilir bir iş birliği oluşturmada blockchain’in rolüne tam anlamıyla sahip olma ihtiyacını vurgulamaktadır.

Kripto paranın benimsenmesine karşı güçlü bir duruşa rağmen, Çin hükümeti blockchain ve NFT dahil olmak üzere ilgili ekosistemlere ilgi göstermeye devam ediyor. Son zamanlarda, Çin’de devlet destekli bir blockchain projesi olan Blockchain-based Service Network (BSN), işletmeleri ve bireyleri NFT odaklı platformlar ve uygulamalar oluşturma konusunda destekleyecek bir altyapı üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Çin hükümeti dijital yuan ile NFT yatırımlarının teşvik edilmesini ve bu alanda daha fazla destekleyici adımın atılmasını planlıyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Paralar ve 2008 Krizi Arasında Benzerlikler Olabilir Mi?

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Küresel Hash Oranı Radikal Biçimde Artabilir! Bitcoin Yükselecek Mi?

İlgili Haberler