Charles Hoskinson, Buterin’i ve Ethereum Projesini Eleştirdi

İlayda Peker

Ethereum (ETH) kurucu ortağı ve Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson Cointelegraph ile gerçekleştirdiği bir röportajda Ethereum platformunun geliştirilmesine yönelik eleştirilerini dile getirdi.

İlk Proje

Hoskinson, Ethereum’un gelişiminin sürekli bir mücadele içinde olmasının temel nedenlerinden birinin projenin Vitalik Buterin‘e kişisel olarak çok fazla bağlı olması olduğuna inanıyor ve “Yani temelde Ethereum, Vitalik’in hızında hareket ediyor. Bu yüzden bir şeyi çok iyi nasıl yapacağını biliyorsa ve bir şeyde çok yetkin hale gelirse, onun üzerinde bir etkisi vardır. Ancak araştırmadan söz ederken, aslında bir ürünü pazara sunmaktan bahsediyoruz ve bunlar deneyim gerektiren şeyler.” ifadelerini kullanıyor.

Hoskinson’a göre Ethereum’un, Buterik’in ilk porfesyonel projesi olması da bazı sorunlara yol açıyor. ADA kurucusu konuyla ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

Daha önce hiç böyle bir şey yapmamıştı. Bu onun ilk şirketi, ilk projesi. Asla araştırmacı değildi, asla CEO değildi.

Öte yandan Cardano kurucusunun Ethereum için düşündüğü bir diğer önemli eleştiri ise proje geliştirme yol haritalarının çok iyimser olması ve gerçekçi olmayan beklentilere yol açması… Hoskinson bu konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor:

Bence Ethereum’un pazarlanması, Ethereum kültürünün 5, 10, 20 yıl sürecek beklentileri ve bazı şeyleri yönetmek için çok iyi olmadığını düşünüyorum. Web’i merkezsizleştiriyorlar, yeni bir token ekonomisi yaratıyorlar. Bunların ölçeklenebilirliği çok zordur ve her biri hem bilimsel hem de mühendislik tarafında çok fazla çalışma gerektirir. Ve sadece Ethereum topluluğunda bir şekilde her şeyin yoluna gireceğine ve on yılların aksine aylar ya da yıllar içinde yapılacağına dair bu ham inanç var.

Neden PoW?

Hoskinson, projenin pazarlanma biçiminde de bazı samimiyetsizliker olabileceğini, “ProgPow hakkında neden bu kadar büyük bir kavga oldu? Neden proof-of-stake’e geçerken proof-of-work algoritmasını değiştirmeye çalışıyorlardı? Neden bundan rahatsız oluyorsunuz? Çünkü proof-of-work’ten kurtulacaksın, değil mi?” sözleriyle ifade etti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Göstergeleri Düşüşü Mü İşaret Ediyor?

Sonraki Haber

Milyarder Mark Cuban Basketbol ve Bitcoin’i Karşılaştırdı 

İlgili Haberler