CFTC 34 Kripto Şirketini Kırmızı Listeye Aldı: Bu Ne Anlama Geliyor?

İlayda Peker

Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), 14 Temmuz’da Tescil Eksik Listesine yani kırmızı listesine 34 kayıtsız kripto kuruluşunu eklediğini açıklayan bir bildiri yayınladı. Bu hamle, ekosisteme dahil olanlara bir uyarı görevi görüyor  kullanıcılara potansiyel dolandırıcılık gibi konularda dikkatli olmalarını tavsiye ediyor.

Listede Hangi İsimler Var?

Kırmızı listeye alınan kripto platformları arasında Bitpay Options, Algobit ve Capital Trading Hub bulunuyor. Dünya çapında birçok düzenleyicinin görüşüne göre, özellikle ikili opsiyon işlemleri ile ilgili olarak, bu platformlar yasa dışı. Örneğin, İngiltere ve AB ikili opsiyon işlemlerini yasakladı.

Buna ek olarak yapılan açıklamalarda diğer şeylerin yanı sıra ikili opsiyon ve işlemler ile uğraşırken çoğunlukla ajansa kayıtlı olmamasıyla ilgili olan bir işletmenin neden listeye eklendiği yönünde de açıklamalar yapıldı. Konuyla ilgili olarak, “CFTC, soruşturma yönlendirmeleri ve kamuoyu araştırmalarından, Komisyon’a kayıtlı olmadığını ve ikili opsiyon işlemleri, borsa gibi kayıt gerektiren bir sıfatla hareket ettiğini belirlediğinde bir firma kırmızı listeye eklenir. Emtia Borsası Yasası genellikle türev endüstrisindeki aracıların CFTC’ye kaydolmasını gerektirir.” açıklaması yapıldı. Şu anda listede 200 şirketin olduğu biliniyor.

ABD ve Kripto Düzenlemeleri

CFTC, ABD’de kripto düzenlemesi üzerinde çalışan birçok finansal düzenleyiciden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ülke nihayet kripto düzenlemesine odaklanmasını hızlandırdı ve kripto benimsemesindeki büyüme ve kötü şöhretli olayların yol açtığı son piyasa çöküşü de onları teşvik etmiş gibi görünüyor.

Bu nedenle toplu olarak pazarın farklı yönleri üzerinde çalıştıkları görülüyor. Örneğin ABD Hazinesi, stablecoin düzenlemesine odaklanırken, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kripto piyasası için menkul kıymetler yasaları üzerinde çalışıyor.

Birçok kişi kripto konusundaki kendi duruşlarını araştıracağından, dünya ABD açıklamalarını yakından takip ediyor. Her halükarda, kripto düzenlemesi yakında gelecek gibi görünüyor ve bunun piyasa üzerinde belirgin bir etkisi olacağı düşünülüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kriptolar Yeniden Yeşillendi: Artışlar Yüzde 10’ları Geçiyor!

Sonraki Haber

Coinbase’de Son Durum: Araştırmalar Ne Söylüyor?

İlgili Haberler