CEO’dan Önemli Açıklama: Ripple, XRP Yüzünden Müşteri Mi Kaybediyor?

CEO’dan Önemli Açıklama: Ripple, XRP Yüzünden Müşteri Mi Kaybediyor?

2 Aralık’ta Ripple CEO’su Brad Garlinghouse yaptığı açıklamalarla, CNN International’da bir kez daha XRP gibi dijital varlıklar üzerinde yeterli netlik sağlamadığı için Amerika Birleşik Devletleri düzenleyicilerini hedef aldı.

“Netlik Gelene Kadar Bekleyeceğiz”

“First Move” sunucusu Julia Chatterley piyasa hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto para birimi olan XRP’nin, merkez bankalarının veya uluslararası şirketlerin RippleNet ödeme ağına katılmasını engelleyip engellemediğini sordu. CEO Garlinghouse ise bazı potansiyel müşterilerin sadece bu sebeple gerçekten beklemeye karar verdiklerini dile getirdi.

Garlinghouse konuyla ilgili olarak, “Çoğu zaman müşterilerle konuşurken ve onlarla ödeme akışlarında XRP kullanan ürün hakkında sohbet ederken, bana düzenleyici dinamikler hakkında sorular soracaklar. Müşterilerimiz, ‘Bakın, düzenleyici çerçevelerde netlik olana kadar, o zaman bekleyeceğiz.’ diyorlar.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan bu haftanın başlarında yayınlanan bir podcast’te Garlinghouse, ismini açıklamadığı bir şirketin CEO’sunun On-Demand Liquidity’i tam olarak aynı nedenle kullanmayı reddettiğinden bahsetti ve “Dün bir finansal hizmetler şirketinin CEO’su ile telefon görüşmesi yaptım. Bana, ‘Sizinle çalışmayı çok isterim ama Ripple’ın  On-Demand Liquidity hizmetini kullanamayız.’ dedi.” açıklamasını yaptı.

Yasal Netlik Sağlanmıyor

Bu, Garlinghouse’un bu yıl Chatterley ile yaptığı ikinci röportaj olarak karşımıza çıkıyor. Şubat ayında CEO yaptığı açıklamalarda, şirketin sınır ötesi ödemeler dışındaki alanlara da yayılarak Amazon’un yolunu izleyebileceğinden bahsetmişti.

Ancak düzenlemeler şu an itibariyle Ripple için önemli bir konu, bu yüzden son röportajın odak noktası da onlardı.

Garlinghouse, hem ABD Adalet Bakanlığı’nın hem de FinCEN’in XRP‘yi bir para birimi olarak adlandırdığına dikkat çekiyor, ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu XRP’nin kimliği konusunda kararsız kalıyor. Bununla birlikte, Ripple müşterilerinin yüzde 95’inin ABD’den olmadığını ve bu yüzden şirketin bu netliğe acilen ihtiyacı bulunmadığını da belirtmek gerekiyor.

Ripple İçin Yeni Hedefler

Ripple CEO’su, sağduyulu düzenleyici çerçevesi ile kripto para birimi yeniliklerini teşvik etmek için İngiltere, Japonya ve Singapur gibi G20 piyasalarını iyi bir model olarak adlandırıyor.

Bunlara ek olarak Garlinghouse geçtiğimiz zamanlarda yaptığı bir açıklamada sırf düzenleyici netlik olmadığı için Amerika’dan ayrılma hedefleri olduğunu ifade etmişti. Ayrıca konuyla ilgili olarak “Amerika Birleşik Devletleri’nin blok zinciri ve kripto para birimleri dediğimiz bu yeni arenada kesinlikle liderliğini görmek istiyoruz.” sözlerini kullanmıştı.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.