Centaurify ve Müzik Endüstrisi Devrimi

İlayda Peker

Pandemi, müzik ve performans endüstrisi de dahil olmak üzere birçok endüstride çok büyük hasarlara yol açtı. Pek çok sektör zaten karmakarışık durumda olduğundan ve bir kez daha gelişmek için yeniden yapılanmaya ihtiyaç duyduğundan aslında bu kimseyi şaşırtmadı…

Pandemi yaşanmadan çok önce de müzik ve performans endüstrisini rahatsız eden ve hala devam eden sorun, diğer birçok endüstridekiyle aynıydı: Endüstrinin sürdürülebilirliği ve refahı pahasına kârları en üst düzeye çıkarmaya çalışan çok sayıda aracı organizasyon.

Müzik ve performans endüstrisi pandeminin gelişiyle ve kötü uygulamaların devam etmesi ile deyim yerindeyse küle döndü. Bu noktada Centaurify küllerinden doğan bir Anka kuşu olduğunu ifade ediyor ve sektörde yenilikler sunacağını belirtiyor.

Centaurify ve Kökenleri

Centaurify’ın ne olduğunu anlamak için proje, kökenlerin ve Centaurify’ın ortaya çıkışından önce ve ortaya çıkışı sırasında mevcut olan kesin koşulları anlamak gerektiğini ifade ediyor.

Centaurify’ın CEO’su ve Kurucu Ortağı David Rootwelt-Norberg, Centaurify’ı başlatmadan önce 18 yıl boyunca moda endüstrisinde çalıştı ve hatta Post Malone, Isac Elliot, Madcon, Kygo gibi ünlü sanatçıları giydiren başarılı bir şirket yönetti. David, yaygın olarak sahne adı CLMD olarak bilinen ünlü sanatçı Martin Bjercke ile bu şekilde tanıştı. İş ortaklığı, David’in müzik endüstrisinin tüm zor noktalarını öğrenmesiyle sonuçlanan arkadaşlığa dönüştü.

Centaurify’ın ele alacağı bu sorunlu noktalardan bazıları, akış hizmetlerinin müzik endüstrisinin temeli olan sanatçılara dolar üzerinden ödemeler sağlaması ve bu akış hizmetlerinin müziği çok farklı bir şekilde tanıtan algoritma kullanması gerçeğidir. Centaurify’e göre bu içi boş yaklaşım, sanatçıların yaratıcılığını yok ediyor ve onları, yukarıda belirtilen akış hizmetlerinde başarılı olmak ve popülerlik kazanmak istiyorlarsa, temelde aşağı yukarı aynı olmaya zorluyor.

Ayrıca pandemi geldiğinde David, Martin aracılığıyla müzik ve performans endüstrisinin gerçekte ne kadar bozulmuş olduğunu öğrendi. David’in öğrendiği ders basitti: Karantinalar nedeniyle Martin bir sanatçı olarak gelirinin neredeyse tamamını kaybetti ve geçimini sağlamak için başka bir iş bulmak zorunda kaldı. Başka bir deyişle çıkarılacak ders şudur: Sanatçılar, geçimlerini sağlamak için tamamen canlı etkinliklere bağımlıdır, aksi takdirde yaşamak ve hepimizin zevk aldığı harika şaheserler sunmak için ikinci bir iş bulmaları gerekir.

Yapılan açıklamalara göre bu durum pandemiden önce bile yaygındı. Ayrıca bu durumun sanatçılar, yayın hizmetleri, plak şirketleri, tüketiciler ve esasen müzik ve performans endüstrisinin her katılımcısı dahil olmak üzere herkese zarar verdiği ve Centaurify’nin de burada devreye girdiği ifade ediliyor.

Centaurify’nin Küllerinden Doğuşu

Yapılan açıklamalara göre müzik ve performans endüstrisinin Centaurify ile yeniden doğma şansı var. Centaurify ekibi, daha önce bahsedilen tüm sıkıntılı noktaları hafifletmenin yanı sıra, sanatçıların çabalarını güçlendirecek ve onlara hak ettikleri finansal istikrarı ve takdiri verecek yeni konseptleri hayata geçirmeye çalışıyor.

Çözüm, çeşitli aktivite türlerini kolaylaştıracak bir platform ile sağlanacak. Platformun sağlayacağı etkinlikler ve işlevler; merkezi olmayan ve verimli bir şekilde etkinlik biletlerinin düzenlenmesinden, dijital koleksiyon ürünlerinin satışına, hayranlar için özel avantajlardan, önceden programlanmış ve otomatik olarak yürütülen telif hakkı dağıtımına kadar pek çok noktaya değinmeyi hedefliyor.

Tüm bu mekanizmalar ve faaliyetler esas olarak, non-fungible token (NFT) teknolojisinin yardımıyla gerçekleştirilecek.

Yapılan açıklamalara göre NFT teknolojisi aynı zamanda, müzik ve performans endüstrisinin yakıcı bir sorununu da çözecek: Ölçeklendirme fenomeni nedeniyle oluşan büyük potansiyel gelir kayıpları. Yapılan açıklamalara göre bu durum bilet fiyatlarının fahiş fiyatlara satılması eylemi olarak tanımlanabilir. Centaurify, biletleri belirli bir fiyat eşiğinin altında veya üstünde satılamayacak şekilde programlamak için akıllı sözleşmeler kullanarak bu sorunu çözmeyi hedefliyor. Biletler ayrıca ikincil piyasadaki her yeniden satışta telif ücreti sağlayacak şekilde programlanacak.

Platform içinde olumlu bir geri bildirim döngüsü oluşturmak için Centaurify ekibi, NFT satın alımlarından yapılan işlemlerin bir kısmını Centaurify token’ının stakerlarına dağıtmaya karar verdi. Centaurify jetonunun kodu $CENT’dir ve platformdaki tüm satın alma işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılacaktır.

Centaurify ekibi ayrıca kullanıcılara ve sanatçılara kripto alanında eksik olan istikrarı platformun kendisinde kullanılacak bir stablecoin aracılığıyla da sağlayacaklarını ifade ediyor.

Düşünce Liderliği

Kendi sözleriyle David ve Martin, dünyayı teknoloji ve müzik aracılığıyla daha iyi bir yer haline getirmek için Centaurify projesini başlattı. Moda endüstrisindeki CEO olarak müzik endüstrisiyle de bağlantılı deneyimiyle David ve müzik endüstrisindeki ilk elden deneyimiyle Martin kesinlikle Centaurify gibi bir projenin gerektirdiği uzmanlığı ortaya koyduklarını ifade ediyorlar.

Centaurify ekibinin geri kalanıyla birlikte, müzik ve performans endüstrisinde umutsuzca ihtiyaç duyulan düşünce liderliğini sağlayacaklar. Bu düşünce liderliğinin, ekibin halihazırda atmış olduğu adımlarda da zaten belirgin olduğu ifade ediliyor. Örneğin, en son platformlarını oluşturmak için gelişmiş ve eşitlikçi Cardano blok zincirini seçtiler ve sanatçılara ve hayranlarına yönetişim mekanizmaları sağlama kararı aldılar.

Müzik ve performans endüstrisini rahatsız eden tüm sorunları çözecek bir sistem sağlayarak işleri düzeltme vizyonuna sahip olan bu müzik tabanlı Norveç girişiminin çok daha fazla avantaja sahip olacağı ifade ediliyor.

WebsiteTwitterTelegramDiscordLinkedinReddit

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. BitcoinHaber, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. BitcoinHaber, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Solana Enerjide Önde: 1 SOL İşlemi 2 Google Aramasından Daha Az Enerji Kullanıyor

Sonraki Haber

Tether (USDT): “Yetkililerle İşbirliği İçinde Çalışacağız”

İlgili Haberler