CTSI Coin Nedir?

Cartesi Projesi Nedir

Merhaba sevgili okurlar. Cartesi projesinin Temel Analiz’i ile karşınızdayım. Bu yazımız ile “Cartesi Projesi Nedir? Nasıl Çalışır?” sorularına cevap bulmaya çalışacağız. Cartesi projesinin daha iyi anlaşılması için öncelikle Linux’a değinmek gerek.

Linux Nedir?

Linux, bilgisayar işletim sistemlerinin en temel parçası olan çekirdek yazılımlarından bir tanesidir. GNU Genel Kamu Lisansı ile sunulan ve Linux Vakfı çatısı altında geliştirilen bir özgür yazılım projesidir.

Linux ismi ilk geliştiricisi olan Linus Torvalds tarafından 1991 yılında verilmiştir. Günümüzde süper bilgisayarlarda, akıllı cihazların ve internet altyapısında kullanılan cihazların işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlardan en popüler olanı Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemidir.

Ayrıca Linux ismi, bu çekirdek kullanılarak oluşturulan işletim sistemlerini genel anlamda tanımlamak için yaygın bir kısaltma olarak da kullanılmaktadır. Örneğin Linux çekirdeği ve GNU araçları bir araya getirilerek tam bir işletim sistemi olarak sunulduğunda GNU/Linux dağıtımı olarak adlandırılır, ancak konuşma dilinde kısaca Linux olarak ifade edilmektedir.

Cartesi Coin Nedir?

Cartesi ölçeklenebilir merkeziyetsiz uygulamalar (DApp) için geliştirilmiş bir Linux altyapısıdır. Projenin amacı, yazılım sistemlerindeki karmaşıklık ve ölçeklenebilirlik problemlerini çözebilmek.

Mevcut blockchain sistemleri yoğun hesaplamalar için uygun değil. Bunlar yapıları itibarıyla kısıtlı, yavaş ve pahalı. Off-chain (zincir dışı) hesaplamalar ise güvenilir bulunmuyor. Tam bu noktada Cartesi devreye giriyor.

Cartesi,; bütün geliştiricilere hitap eden, off-chain gerçekleştirilen yoğun hesaplamalara izin veren bir Layer-2 (ikinci katman) platformu.

Misyonu

Projenin misyonu; Linux ve blockchain arasında bir köprü oluşturmak, DApp’lere büyük işlem gücü ve endüstriyel düzeyde programlanabilirlik sağlamak.

Karmaşık ve yoğun hesaplamalar off-chain çalışır ve böylece blockchain yapısının da güvenliği sağlanmış olur. Cartesi ile geliştirilen DApp’ler çok daha güçlü ve inşa edilmesi daha kolaydır.

Merkeziyetsiz İnternet

Yazılım

Yapay zekâ ve hesaplama görevleri için güvenilir bir pazaryeri oluşturulmuş. Cartesi’nin merkeziyetsiz otomatik doğrulama sistemi sayesinde, geliştiriciler DApp’lerin işlerini dış kaynaklardan kullanmasına ve dağıtmasına olanak tanıyan hizmetler oluşturabilecekler. Bu, dış kaynaklı uzmanlar ve botlar tarafından geliştirilen düşük maliyetli yapay zekâ için yeni olanaklar sunuyor.

Finans

Cartesi uygulamaları (app) birçok blockchain’den ve diğer dış kaynaklardan gelen verileri içeren karmaşık hesaplamaları okuyabilecek ve yapabilecek.  Bu, blockchain’ler ile vadeli işlemler ve sigorta piyasaları gibi hizmetler arasında birlikte çalışabilirliğe yardımcı olacak.

Sağlık Hizmetleri

Projenin sağlık sektörüne çok fazla katkı yapabileceği ifade ediliyor. Kanser veya diğer hastalıklarda yeni ilaçlar için solüsyonların hesaplanması, hastalıkları teşhis eden sinir ağlarının oluşturulması gibi…

Oyunlar

Cartesi, blockchain oyunları için çok geniş olasılıklar ortaya çıkaracak. Geliştiriciler Linux için derlenebilecek araçları, kütüphaneleri kullanabilecek.

Araştırmalar

Dış kaynaklı hesaplamalar, milyonlarca kullanıcının boştaki hesaplama gücünü kullanmasına izin verecek. Bu; bilimsel araştırmalar, 3D rendering (3 Boyutlu Giydirme), video kod çevrimi ve diğer pek çok hesaplama açısından zorlu görevlere imkân sağlayacak.

Lojistik & Optimizasyon

Cartesi’nin doğrulanabilir hesaplama sistemi, merkeziyetsiz veri pazarlarına zemin hazırlıyor. İşletmeler, optimizasyon görevlerini yalnızca ve ancak hesaplamalarının doğruluğu kanıtlanan uzmanlara yaptıracak ve bunun karşılığında üzret ödeyecek.

Takım

Projenin çekirdek kadrosunda 10, danışman olarak da 7 olmak üzere toplam 17 üyesi mevcut. Ekip alanlarında oldukça yetkin görünüyor. Tamamını görmek için tıklayınız.

Partner ve Destekleyenler

Projeyle iş birliği yapan oldukça önemli kuruluşlar var. Bu durum son derece pozitif.

Roadmap

Güncel Roadmap şu şekilde:

Proje hakkında daha fazla detay için Whitepaper‘ı inceleyiniz. Twitter’a giriş tarihleri Mart 2018. Takipçi sayıları 3238. Telegram’da bu sayı yaklaşık 14.000. Çok iyi.

CTSI Coin Nasıl Satın Alınır?

Borsalarda CTSI kısaltmasıyla işlem gören Cartesi Coin’e, Türkçe dil desteği ve düşük komisyon oranları ile adından sıkça söz ettiren dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto para borsası Binance üzerinden ulaşabilirsiniz.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin, Ekonomik Kriz Sırasında Bir Sigorta Olarak Düşünülebilir Mi?

Sonraki Haber

Bitcoin, Geleneksel Piyasalarla Birlikte Hareket Etmeye Devam Edecek Mi?

İlgili Haberler