Cardano’da Kilitli Değer Bu Seviyeye Ulaştı!

İlayda Peker

Kripto para odaklı analitik firması DeFiLama tarafından sağlanan verilere göre, Cardano protokolünde kilitlenen toplam değer (TVL) 300 milyon doları aştı.

Cardano TVL

Topluluk odaklı çok havuzlu merkezi olmayan bir borsa olan Minswap, yukarıda belirtilen toplamın %63,07’sini oluşturuyor. Yakın tarihli bir Twitter duyurusuna göre, DEX birkaç sorun tespit etti ve şu anda bakımda. Dolayısıyla şu anda kullanıcılar, yield farming ödülleri ile ilgili herhangi bir işlem yapamıyor. Ancak yine de birinin emirlerin iptal edilmesi mümkün durumda.

Minswap borsası 9 Mart’ta ana ağ çıkışı Minswap’ı gerçekleştirdi. Bundan sonra, TVL hızlı bir büyüme yaşamaya başladı. Son yedi gün içinde %116 gibi büyük bir büyüme göstererek istikrarlı bir şekilde 200 milyon dolara yaklaştı.

Öte yandan başlangıçta Cardano tabanlı DEX’in amiral gemisi olarak gösterilen SundaeSwap, şimdi yerini Minswap’a devretti. Projenin TVL’si şu anda 111 milyon dolar bandında bulunuyor ve bu seviyede bir sıkışma yaşandığı ifade ediliyor.

SundaeSwap, Ocak ayında ana ağda başlatıldı ve ADA tokeninin fiyatını yükseltti. Ancak kullanıcılar başarısız işlemlerden şikayet etmeye başladıktan sonra borsadaki ivme hızla azaldı. Borsanın arkasındaki ekip ise sorunu yüksek ağ tıkanıklığına bağladı.

Diğer DEX’lerin Etkisi

MuesliSwap, Kasım ayında Cardano’da çıkış yaptı. İlk hamle avantajının keyfini çıkarmasına rağmen, borsa kilitli toplam değerde yalnızca 1,68 milyon dolara ulaşabildi.

Cardano’nun büyümesi şu an için durgun görünse de, ekip şu anda ana ağda daha fazla uygulamanın başlatılmasını mümkün kılmak için blok zincirini ölçeklendirmeye odaklanmış durumda. Bunlara ek olarak Cardano kurucu ortağı geçtiğimiz günlerde, Temmuz ayında gerçekleşmesi planlanan Vasil çatalının yakında piyasaya sürülmesinden sonra Cardano’ya “büyük bir yeni uygulama dalgasının” geleceğini söyledi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Türkiye’nin En Büyük NFT Çekilişi: Rock’n’Verse 10 ETH Değerinde NFT Dağıtacak!

Sonraki Haber

Merkezi Olmayan Finansal Ekosistem Spor İle Buluşuyor: Bluetherium

İlgili Haberler