Cardano, Ethereum’un Korkulu Rüyası Olabilir Mi? 

İlayda Peker

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, katıldığı Hashing It Out podcast’inde Ethereum (ETH) ile ilgili son gelişmeler hakkında açıklamalar yaptı. Ev sahibi Corey Petty ve Dean Eigenmann ise Ethereum’un ilk piyasaya çıkışı ve ETH 2.0 güncellemesinin bu süreçte oluşan sorunları nasıl ele alacağı konusunda sorular sordu. Ethereum’u tasarkalerkn pek çok hata yapıldığını kabul eden Buterin, geç fark edilen bu hatalar sebebiyle ETH’un olması gerekenden daha az faydalı olduğunu dile getirdi. 

Öte yandan işlem ücreti için uygulanan “gas fee” sisteminin de hataları olduğunu ifade eden Buterin, “Başlangıçta bunları ayarlarken çok iyi işler çıkaramadık” ifadelerini kullandı. geçtiğimiz günlerde 130 dolarlık bir işlem için 2.6 milyon dolarlık bir işlem ücretinin ödenmesi bu sorunu bir kez daha gün yüzüne çıkarmıştı. 

ETH 2.0’ın Gecikmesi 

Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesi konusunda yaşanan gecikmeler de kripto topluluğu tarafından sıklıkla eleştiri konusu oldu ve olmaya da devam ediyor. Başlangıçta güncellemenin Ocak 2020’de piyasaya sürüleceği ifade edilmişti. Ancak Ocak’ın üstünden 5 ay geçmiş olmasına rağmen henüz güncelleme ile ilgili bir tarih bulunmuyor.  

Bununla birlikte Buterin Temmuz olarak verilen tarihle ilgili de geçtiğimiz günlerde geri adım attı ve net bir tarih olmadığını ifade etti.  

Cardano’daki Gelişmeler 

Cardano (ADA), Hydra Sharding aracılığıyla saniyede 1 milyon işlem sunan üçüncü nesil bir proof-of-stake Blockchain projesi olarak karşımıza çıkıyor. ADA’nı yoluna emin adımlarla devam etmesi fiyatın Temmuz başında bir rekor kırmasını sağladı ve bu da kripto para birimini CoinMarketCap sıralamasında 10. sıradan 8. sıraya taşıdı.  

Bunun yanında geçtiğimiz birkaç hafta içinde kazanılan ivme, kripto topluluğunun Cardano’ya bir kez daha ciddi bir rakip olarak bakmasını sağladı. Dolayısıyla Ethereum kurucuları ve geliştiricileri, kendi token’larında yaşanan aksaklıklar sebebiyle ADA’nın rakipliği konusunda daha fazla endişeleniyor. ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesi gecikirse ve ADA bu süreç içinde büyümesini devam ettirebilirse gerçekten ETH’un korkması gereken bir rakip haline gelebilir.  Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

USDT Çin’de Kripto Yasaklarını Yeniden Gündeme Getirdi

Sonraki Haber

Fon Yöneticisi: Bitcoin’deki Bu Oluşum Boğa Sinyali Veriyor 

İlgili Haberler