Cardano (ADA) Vasil Hard Forku ve Balinalar!

Fatih Uçar

En büyük akıllı sözleşme platformlarından biri olan Cardano (ADA) kritik öneme sahip Vasil hard forka hazırlanıyor. Mayıs ve haziran ayında beklenen güncelleme ağustos sonuna kadar ertelendi. ADA fiyatı bu beklentilerin de etkisiyle son kripto para kışını en az zararla atlatanlardan oldu. Peki popüler altcoinin balinaları güncel durumda nasıl pozisyon alıyor?

Cardano (ADA)

Beklenen güncelleme yaklaşıyor. Bu, son birkaç ayda kaydedilen çoklu gecikmelere rağmen halen heyecanla bekleniyor. 16 Ağustos’ta Cardano Rosetta 1.8.0 yükseltmesi yayınlandı. GitHub açıklamasına göre, yaklaşan Vasil protokol yükseltmesini destekleyen bu gelişme, ağı hedefine bir adım daha yaklaştırdı. Cardano ağı tarafından daha önce açıklandığı gibi Rosetta, geliştiricilerin bir kez oluşturup blockchainlerini her yere entegre edebilmeleri için Cardano ile entegrasyon sürecini basitleştiren bir dizi araç.

Vasil hard fork’un çıkış tarihi henüz açıklanmadı. Bu durumda, yatırımcıları motive eden tek şey bu tarz güncellemelerdir. Aylardır Vasil beklentisiyle elindeki varlıkları tutan yatırımcılar Vasil sonrasında ağda ciddi bir büyüme bekliyor. Henüz DeFi ve NFT alanında yeterli büyümeyi gösteremeyen Cardano için ihtiyaç duyulan en büyük şey geliştiricilerin işini kolaylaştırmaktır. Cardano, Vasil ile bunu yapıyor ve platformun akıllı sözleşme yeteneklerini artırıyor. Üstelik bu yükseltme geliştiricilerin kodlama yeteneklerini de güçlendirecek.

Cardano (ADA) Balinaları

Eylül ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan birkaç hafta sonra Cardano, 100 bin dolardan fazla ADA değerine sahip adreslerin toplam bakiyesinde bir düşüş yaşadı. Eylül ayında 29,12 milyar dolar olan rakam, geçen ay kademeli olarak 26,1 milyar dolara düştü.

Ancak 11 Temmuz’dan sonra arz kısmen toparlanma nedeniyle artmaya başladı. Ve esas olarak Vasil’in etrafındaki coşku bunu besliyor. Tüm bunlara rağmen ADA fiyatı son zamanlarda %31 artışla sınırlı bir yükseliş yaşadı. Bunun bir sebebi son kripto çöküşünden diğerlerine göre daha az etkilenmesi olabilir.

İlerleyen günlerde ekipten yapılacak duyurular yakından takip edilmelidir. Vasil tarihinin netleşmesi fiyat için önemli bir katalizör olabilir. Öte yandan Alonzo sürecinde yaşananları da hatırlamak gerekiyor. Bu büyük güncellemeye günler kala sürekli artan fiyatın düşmeye başladığını görmüştük.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Vitalik Buterin Bir Kez Daha Ripple’ı (XRP) Hedef Aldı

Sonraki Haber

Piyasa Kızıla Büründü: BTC, ETH ve Altcoin’lerde Son Durum!

İlgili Haberler