Capital DAO, MultiChain İçin DAO Kullanan İlk Merkezsiz Risk Sermayesini Başlattı

İlayda Peker

Girişim Sermayesi’nin bir sonraki yolunu açmayı hedefleyen bir proje olan Capital DAO Protocol, Çoklu Zincir için DAO Kullanan İlk Merkezi Olmayan Girişim Sermayesini başlattı. Capital DAO Protokolü, Web 3.0 felsefesine dayalı olarak geliştiriliyor. Anonim bir ekip olmalarına rağmen, blockchain endüstrisini geliştirme ve yatırım yapma konusunda 5 yıldan fazla deneyime sahipler.

Capital DAO Protokolü Nedir?

Capital DAO Protokolü, Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşları kullanarak Girişim Sermayesinin bir sonraki yolunu hedefleyen bir projedir. Şu anda, dünya çapında blok zinciri ve kripto para birimi kullanımına çok fazla odaklanılıyor. Web 3.0’ın standart haline geldiğini ve her alana nüfuz etmeye başladığını söylemek de abartı olmaz.

Ancak yapılan açıklamalara göre Girişim Sermayesi bir Web 3.0 stili oluşturamadı. Web 2.0’dan Web 3.0’a bu değişikliğin ortasında, Capital DAO Protokolü’nün vizyonu, yeni ve yerleşik bir VC modu oluşturmaktır. Venture Capital’in iş modeli yeni nesil projelere yatırım yapmakla başladığından, Capital DAO Protokolü başlangıçta Web 3.0’a geçişle mücadele edebilir.

Capital DAO Protokolü, Girişim Sermayesi 2.0’ı ve Girişim Sermayesi 3.0 paradigmasını değiştirmeyi amaçlıyor. Ayrıca Capital DAO Protocol, gelecekte yeni nesil bir VC şeklinde bir DAO olarak faaliyet göstermeyi amaçlıyor. Yatırımcı topluluğu ve proje için daha yüksek bir seviye yaratmanın gerekli olduğuna inanıyorlar.

Token Satış Yöntemi

Capital DAO Protocol token satışı için çok sayıda yöntem var. Farklı projeler için farklı formatlar kullanarak kullanıcılar esnek bir token satışına sahip olabilir ve projenin taleplerine göre token dağıtabilir.

Farklı yöntemler, kullanıcıların bir platform tokenına sahip olmaktan başka şekillerde IDO’ya katılmasına izin veriyor. Capital DAO Protokolü, birçok IDO platformunun balinaları aşırı derecede öne çıkardığı için sorunlu olduğuna inanıyor. Dolayısıyla bu yapı, genel yatırımcıların halka açık olarak katılmalarını ve IDO’ya adil erişimlerini sağlamayı hedefliyor.

DAO Worker

Capital DAO Protocol, bir bağış toplama Launchpad platformundan daha fazlası olduklarını ifade ediyor. Uzun vadeli sağlık ve kalkınma projeleri sağlamak için ilk aşamadan başlayarak destek sağlarlar. Yalnızca Capital DAO Protokolü tarafından yönetilen inkübasyon altındakiler için değil, daha fazla projenin büyümesi için bir fırsat yaratırlar.

Capital DAO Protocol, birçok KOL’yi (etkileyiciler, mühendisler, iş geliştiriciler, tasarımcılar, pazarlamacılar, vb.) kapsayan topluluk odaklı bir organizasyon olarak kendisini tanımlıyor. Projelerini KOL’lere bağlayarak ve geliştirme ve pazarlamayı kolaylaştırarak kullanıcıların başarılı olmasına yardımcı olurlar.

KOL’ler, projeye katkılarından dolayı ödül ve bir IDO aracılığıyla token tahsisi için SEED’leri alacaklar. Bu teşvikler, KOL’lerin katkıda bulunma motivasyonunu güçlendirecek.

Hazine

Token satışı sırasında sağlanan pazarlama maliyetini ve ilk likiditeyi düşüldükten sonra, Capital DAO Protokolü Eylül 2021’de piyasa fiyatından başarılı bir şekilde 8.732.979.63  dolar topladı.

Yatırım Fonu’nun bütçesi 5.239.787,78 dolar olup, %20 işletme ücreti ve %20 sistem geliştirme ücreti düşüldükten sonra elde edilen toplam miktarın %60’ı oluşturuldu.

Şubat 2022 itibariyle, Capital DAO, çok imzalı bir cüzdan aracılığıyla yönetilen aşağıdaki tokenlara sahip:

 • 500.23 ETH
 • 3.196.488,29 USDC
 • 39.801.17 USDT
 • 0.00028991 CDS/ETH (UniSwapLP)

Üçlü Token Modeli

Geleneksel Launchpad’i uygulayan IDO platformları, yalnızca tokenlarında IDO katılımının faydasına sahip. Bunların yalnızca bir tür tokanı olduğundan, piyasa Ayı piyasasına dönüştüğü için kullanıcılar için getiri oranı düşük olabilir. Ardından, bir token olarak değer de azalabilir.

Capital DAO üç tür token yayınlayacak: Capital DAO Başlangıç Tokenı (Ticker: CDS), Capital DAO Token (Ticker: CPDT) ve Capital DAO Profit Token (Ticker: CPDP).

Capital DAO Starter, yalnızca basit bir IDO katılım hakkı değil, aynı zamanda LaunchPool’a bir mekanizma da sağlar.

Ana Özellikler:

 • DAO Üyeleri tarafından yönetilen bir VC 3.0 oluşturma
 • Kullanıcılar için adil bir IDO Platformu sağlamak
 • DAO’ları ve katılan proje kullanıcılarını artırmak için bir “DAO Çalışanı” sağlama.

Yol Haritası

Nisan ayında CPDT token satışına ve ardından yeni bir satış yöntemine sahip olacaklar ve gelecekte çoklu zincirleri destekleyecekler. DAO Worker’ı bu yıl içinde piyasaya sürmeyi planlıyorlar.

Q2 2022

 • Capital DAO Starter’ın Beta Lansmanı
 • V2 Yield Farming/Stake’in Başlatılması
 • Capital DAO Starter($CPDT) ile ilk finansman turu
 • V3 Yield Farming/Stake’in Başlatılması

Q3 2022

 • Capital DAO Protokolü için çoklu zincir desteği Astar Network tarafından desteklenecektir
 • Tohum Satış Programı başlayacak

Q4 2022

 • Tam işlevsel DAO’nun lansmanı
 • V4 Yield Farming / Stake’in Başlatılması (Tek Staking CPDT ve Yield Farming CPDT/ETH LP ile $CPDP kazanabilirsiniz).
 • Sermaye DAO Protokolü için çoklu zincir desteği, BNB Zinciri ve SOLANA tarafından desteklenecektir
 • DAO Worker’ın lansmanı

Capital DAO Protokolü hakkında daha fazla bilgi için websitesini adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. BitcoinHaber, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. BitcoinHaber, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Michael Van de Poppe Radarındaki 5 Altcoin’i Açıkladı!

Sonraki Haber

Robinhood CEO’sundan Önemli Dogecoin Açıklamaları

İlgili Haberler