Çamlıca’da Bitcoin ile Çay

Çamlıca’da Bitcoin ile Çay

  • Bitcoin Haber
  • - 17.12.2013 - 20:24
  • Son Güncelleme: 20.12.2019 - 19:31

Geçen hafta içinde dünyada bitcoin kabul eden ilk 3 boyutlu yazıcı mağazası 3Dörtgen İstanbul’da açıldı. Bugün yolum düştü ve mağazaya hayırlı uğurlu olsuna uğradım. Tabii ki konu bitcoin olunca konuşacak çok şey bulduk. Bu sohbeti ufak bir röportaja dönüştürüp BitcoinHaber okurlarıyla paylaşmak istedim.

Mağazanın kurucusu Furkan Bakır ve Dijital Medya Yöneticisi Doğukan Güngör. İkisi de teknolojiye gönül vermiş geleceği gören genç kafalara sahip. 3D yazıcı mağazası Türkiye’de bu konuda açılmış ilk mağaza. Hem 3D yazıcı satışı yapıyor hem de elinde 3D tasarım ile gelenlere baskı hizmeti veriyor.

Furkan BAKIR ve Doğukan GÜNGÖR

3Dörtgen mağazasının bir köşesi de kafe olarak tasarlanmış. Getirdiğiniz iş basılırken bir yandan da yemeğinizi yiyebiliyor, çayınızı içebiliyorsunuz. Çevrede çok fazla iş merkezi bulunması nedeniyle kafe bölümü şu sıralarda 3D yazıcıdan daha yoğun çalışıyor. Ben de söyleşi sırasında öğle yemeğimi sipariş ediyorum.

– Yemeği de Bitcoin ile ödeyebiliyor muyuz?
– “Tabii ki” diyor Furkan Bakır. Mağazada bitcoin kabul ediyoruz. Sadece şimdilik 20 TL’yi aşmayacak diye bir sınır koyduk.
– Peki kaç kişi bitcoin ile ödedi şimdiye kadar?
– Siz öderseniz ilk olacaksınız
– “O halde donatın masayı bakalım” demiyorum tabii, mütevazi bir ton balıklı sandviç ile çay söylüyorum.

– Ne kadar ilginç fikir bitcoin ile çalışmanız, nereden aklınıza geldi. Tamamen duygusal mı?
– “Tanıtım amaçlı yaptık” diye itiraf ediyor Doğukan Güngör. Zaten dünyada bile ödeme aracı olarak çok az kabul geren bitcoin’e bel bağlamadık. Sırf bu yüzden akın akın müşteri çekmeyi beklemiyoruz. Geçen hafta içinde açıldı mağazamız, şimdiye kadar bitcoin’i soran olmadı. Henüz nasıl kabul edeceğimizi bile kestirmiş değiliz. Tüm ödemeleri bitcoin ile alamayız tabii ki bu yüzden 20 TL gibi bir üst sınır belirledik.
– Peki ben birazdan yediğim yemeğin ödemesini yapacağım. Menülerde BTC fiyatı da göremedim. Hangi kur üzerinden hesaplayacağız?
– Hesabı TL olarak kesip BTCTürk alış kurundan hesaplarsak herhalde ikimiz için de adil olur, değil mi? Biliyorsunuz bitcoin kuru çok dalgalı gidiyor. Gün içinde bile çok fazla oynuyor.

– Kabul. Bitcoin alım satım işine de girmeyi düşünür müsünüz?
– O bizim işimiz değil. Biz 3D yazıcı alanında faaliyetimizi sürdüreceğiz.
– Doğru, bitcoin konuşmaktan fırsat bulup da 3d yazıcıları konuşamadık. Gördüğüm kadarıyla mağazada çok sayıda model bulunuyor. Bu yazıcıları hem satıyorsunuz hem de 3d yazıcı sahibi olmayanlara 3d baskı hizmeti veriyorsunuz. Baskı fiyatlar nasıl?
– Fiyatlar getirdiğiniz işin gramajına göre ve kompleksliğine göre değişiyor. Gramı 80 kuruş ile 1.5 lira
arası
– Somut bir örnek verelim. Şuradaki koltuk kanepeleri bastırmaya kalksam ne kadar öderim?
– Tartmak lazım.. Evet, bu kanepeler 20 TL, koltuk ise 10 TL ye geliyor. Komple oturma takımı 50 TL

– Vay be plastik oyuncak için biraz pahalı değil mi?
– Yazıcı size ait olursa maliyeti bunun onda birini ancak bulur.
– Her türlü modeli basabiliyor musunuz? Mesela silah modeliyle gelip basmanızı istesem?
– Hayır, silah üretemiyoruz.
– Saçma bir soruydu benimki.
– Evet.
-…
-…
– Çok güzel bir sohbet oldu, teşekkür ederim. Son olarak bu haberden sonra gelip çayınızı içmek
isteyenler için soruyorum. Hangi günler ve saatlerde açıksınız?
– Hafta içi sabah 7:30 dan akşam 18:00’a kadar açığız. Cumartesi günleri 09:00 da açıyoruz.

Yemeğimi de bu arada bitiriyorum ve en heyecanlı bölüme geçiyoruz. Bitcoin ile ödeme yapacağım. Benim için de bir ilk kasadaki, daha doğrusu bilgisayarı başındaki Furkan bey için de.. Nasıl yapacağız?

Multibit mi açsak? Yok yok BTCTürk’e girelim en iyisi. Kurlara da bakarız.. Bugün de bitcoin en düşük seviyesinde iyi mi? Ben android cüzdanımı açıyorum. Furkan bey de hemen bir karekod çıkartıyor ekrana. Ne tuttu hesap? 9 buçuk lira. 0.0061 BTC eder. Ekrandaki karekodu  okutup tutarı tuşluyorum. Send. Gönderildi.. İkimiz de aynı anda şaşırıyoruz. Eee, çok kolay oldu  bu kadar mıydı? Evet. Hiç de tarihi an gibi gelmedi yaşarken ama galiba bu Türkiye’de bir ilk oldu.

Bugün ilk defa birisi Çamlıca’da çay içti ve hesabı para yerine Bitcoin ile ödedi..

Türkiye’deki işletmeler Bitcoin ve kripto para kabul etmeye devam ediyor. Şehrinizde bitcoin ve kripto para kabul eden işletmelerin güncel listesine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.