Büyük Yatırımcı: “Bitcoin (BTC) Bir Yalan Ama 15.000 Dolar Olacak”

İlayda Peker

Net değerinin 2,2 milyar dolar olduğu tahmin edilen Amerikalı yatırımcı Jeffrey Gundlach Business Insider ile yaptığı bir röportajda  Bitcoin’e (BTC) olan nefretini dile getirdi ve lider kripto para birimini “yalan” olarak nitelendirdi.

“Bitcoin Bir Yalan”

Aslında ünlü yatırımcının ifadelerine bakıldığında Bitcoin’in söylendiği gibi anonim olmadığına değindiği görülüyor. Gundlach’a göre her ne kadar BTC’nin anonim olduğu söylense de tüm işlemler kalıcı olarak bir blok zincirinde saklanır ve herkes tarafından izlenebiliyor. Gundlach bu durumu, “Bitcoin’e inanmıyorum. Bitcoin’in bir yalan olduğunu düşünüyorum. Bence çok takip edilebilir ve izlenebilir. Anonim olduğunu sanmıyorum.” sözleri ile dile getirdi.

Öte yandan hevesli bir sanat koleksiyoncusu olan Gundlach, dijital bir varlık yerine Mondrian resmi gibi somut öğeleri tercih ettiğini şu sözlerle belirtiyor:

Arabamın bagajına koyabileceğim şeyleri tercih ederim. Mondrian’ımı aynı değere sahip dijital bir varlığa tercih ederim.

Artış Tahmini

60 yaşındaki milyarder, Bitcoin‘in varlık olarak değerine şüpheyle yaklaşmasına rağmen Ocak ayında yaptığı açıklamalarda  dolarda yaşanacak zayıflık nedeniyle BTC’nin 15.000 dolar olabileceğini dile getirmişti. Ayrıca 2018’de Gundlach, Bitcoin‘i hisse senedi piyasasının “tipik bir örneği” olarak nitelendirdi ve iki varlık sınıfı arasındaki şu anda yaygın olan korelasyona dikkat çekti.

Öte yandan BTC, Mayıs 2017’de iki aydan kısa bir süre içinde yüzde 100’ün üzerine artış yaşadığında Gundlach, fiyat hareketinin arkasında güvenli liman varlıkları arayan Çinlilerin olabileceği teorisini ortaya attı. Şanghay bileşik endeksi aynı dönem içinde yüzde 10 düşmüştü.

Bunlara ek olarak Gundlach, ABD hisse senedi piyasasının önümüzdeki 18 ay içinde önemli bir çöküşe şahit olacağını ve yalnızca büyük teknoloji hisselerinin hayatta kalacağını tahmin ediyor.


Total
32
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum Fiyatı: ETH’da Bu Seviye Ralliyi Başlatabilir!

Sonraki Haber

Bitcoin Artıyor, Göstergeler Yeni Rekorlar Kırıyor

İlgili Haberler