Büyük Yatırım Şirketinden BTC’nin İşine Yarayacak Adım

Büyük Yatırım Şirketinden BTC’nin İşine Yarayacak Adım

Warren Buffett ve Berkshire Hathaway, 100 milyon hisse satarak Wells Fargo’daki pozisyonlarını önemli ölçüde kesti.Ünlü şirket, banka hisselerindeki pozisyonunu azaltmaya devam ederek altın ve Bitcoin (BTC) için boğa beklentilerini güçlendiriyor gibi görüüyor.

Fox Business’ın 5 Eylül’de bildirdiğine göre, Berkshire’ın bir noktada Wells Fargo’da 32 milyar dolarlık özsermayesi olduğu bildirildi. Yatırım şirketi şu anda borç verenin öz sermayesinin %3,3’üne sahip ve bu sadece 3,36 milyar dolar değerinde.

Boğa Hissiyatı

Buffett, kariyeri boyunca değer yatırımının ve nakit akışının önemini vurguladı. Yatırımcı, genellikle tutarlı karlılıkla sonuçlanan öngörülebilir ve istikrarlı operasyonları olan işletmeleri tercih ediyor.

Bunun yanında Temmuz ayında Wells Fargo, 2008 konut krizinden bu yana ilk kaybını kaydeden 2.4 milyar dolar zarar açıkladı. Üç aylık hayal kırıklığı yaratan raporun ardından şirket, temettü payını hisse başına 10 sente düşüreceğini söyledi.

Moody ise bu ay, yönetimini elden geçirme sürecindeki yavaşlığı gerekçe göstererek notunu durağandan negatife indirdi. Moody’nin analisti Allen Tischler konuyla ilgili şunları söyledi:

Görünüm değişikliği, Wells Fargo’nun eski yönetim, gözetim, uyumluluk ve operasyonel risk yönetimi eksikliklerini çözmede beklenenden daha yavaş olduğunu yansıtıyor. Yavaş tempo, masraf tabanına ağırlık veriyor ve zorlu çalışma koşulları zemininde kazanç potansiyelini daha da zayıflatıyor.

Üç aylık zararın oluşması, temettü indirimi ve düşen görünüm muhtemelen Buffett’ın pozisyonunu kapatmasının arkasındaki sebepler. Ancak Berkshire’ın son aylarda portföyündeki değişmelerdeki asıl önemli nokta, Barrick Gold’a yaptığı yatırım olarak karşımıza çıkıyor.. Buffett, ABD bankacılık sektörüne olan yatırımlarını azaltırken, altın ve Japon yatırım şirketlerine yatırım yaptı.

Barrick Gold yatırımı, Bitcoin‘in boğa hissiyatını besliyor. Çünkü BTC‘nin bir değer deposu olarak algılanması, özellikle de Mart 2020’deki çöküşten bu yana ikisi arasındaki sıkı korelasyon göz önüne alındığında artıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.