Büyük Yatırım Bankası Stratejisti: “Bitcoin (BTC) Dolar İçin Önemli Bir Tehdit”

Büyük Yatırım Bankası Stratejisti: “Bitcoin (BTC) Dolar İçin Önemli Bir Tehdit”

Büyük Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley’deki bir stratejiste göre, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) dünyanın rezerv para birimi olarak kabul edilen dolar için önemli bir tehdit oluşturuyor.

Dolar ve Bitcoin

Morgan Stanley Investment Management’ın baş küresel stratejisti Ruchir Sharma, doların saltanatının geleneksel finanstaki küresel güvensizlik nedeniyle sona ereceğine ve Bitcoin’in bu güven eksikliğinden yararlanacağına inanıyor.

Sharma, The Financial Times’daki 9 Aralık tarihli bir makalede dünya rezerv para birimlerinin tarihi hakkında kısa bir özet sunarak, 2020’nin başında doların 100 yılını doldurduğuna dikkat çekti. Stratejiste göre, euro ya da Çin’in yuanı gibi diğer büyük küresel geleneksel para birimleri dünyanın güvenini kazanmada başarısız oldu ve doların halefi olmayı başaramadı.

Bunlara ek olarak Sharma yaptığı açıklamalarda, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin yani merkeziyetsiz para birimlerinin doların üstünlüğünü tehdit edebileceğini dile getirdi. Sharma, Bitcoin’in salgının ortasında Mart ayından bu yana fiyatını dört katına çıkararak 2020’nin en sıcak yatırımlarından biri haline geldiğini ve ABD Merkez Bankası’nın para basmaya devam ettiğini belirterek şu açıklamayı yaptı:

Doların hükümdarlığı, dünyanın geri kalanı ABD’nin faturalarını ödemeye devam edebileceğine dair güvenini kaybetmeye başladığında muhtemelen sona erecek. Pandemi geçtiğinde bile para basmanın devam etmesi muhtemeldir. Güvenilir olsun ya da olmasın Bitcoin, geleneksel alternatiflerde artan güvensizlikten kazanç sağlayacaktır.

Bitcoin: Bir Değişim Aracı

Sharma ayrıca Bitcoin’in bir değişim aracı olarak doları değiştirme konusunda ilerleme kaydetmeye başladığını belirtti. Stratejist, Bitcoin’in benimsenmesinin yatırımdan uluslararası ticarete ve diğer kullanım durumlarına doğru giderek arttığını ifade etti.

Sharma yaptığı açıklamalarda, “Geçtiğimiz haftalarda PayPal ve Venmo iştiraki, gelecek yıl ödeme olarak kabul etme amacıyla Bitcoin’i depolamaya başladı.” sözlerini kullandı.

“Merkez Bankaları Dikkatli Olmalı”

Stratejist, merkez bankalarını, iktidar konumlarını korumak istiyorlarsa para politikalarına daha fazla dikkat etmeleri konusunda uyardı ve “Bitcoin’in volatilitesi hala bir balon olabilir, ancak patlasa bile bu yılın kripto para birimlerine olan ilgisi, özellikle ABD’de olmak üzere her yerdeki devlet para otoritelerine bir uyarı olarak hizmet etmelidir Geleneksel para birimlerinizin tek değer deposu olduğunu veya insanların her zaman güveneceği mübadele varsaymayın.” sözlerini kullandı.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.