Büyük Tehdit! IMF Kripto Paralar Konusunda Uyarıyor!

Fatih Uçar

Geçtiğimiz yıllar boyunca IMF kripto paralarla alakalı olumlu açıklamalar zaten yapmıyordu. Ancak son zamanlarda adeta sesini duyurmaya çalışıyor. Çünkü kripto paralar devletler ve dev şirketler tarafından artık dikkate alınıyor. Bu dikkate alınışın kurumu endişelendirdiği gayet açık, peki kripto paralar neden ekonomileri tehdit ediyor?

IMF Kripto Paralar Konusunda Uyarıyor

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) mali danışmanı Tobias Adrian, kripto para birimlerinin fiyat volatilitesinin gelişmekte olan ekonomilere zarar verdiği konusunda uyarıyor. Uluslararası örgütün, hisse senetleriyle yüksek bir korelasyon göstermeye başladıkları için kripto fiyatlarının ekonomilerin finansal istikrarı için bir tehdit olduğunu söylemesinin ardından uyarı geliyor. IMF ayrıca yakın zamanda El Salvador’u Bitcoin‘i yasal ihale olarak kullanmayı bırakmaya çağırdı.

IMF‘nin para ve sermaye piyasaları departmanı müdürü Tobias Adrian, Financial Times ile yaptığı röportajda, gelişmekte olan piyasalarda kripto para kullanımının finansal istikrar için kayda değer bir tehdit oluşturduğunu belirtti. Bunun nedeni, kripto para birimlerinin bu ekonomilerden para çekmek için kullanıldığını iddia ediyor.

“Kripto, [bazı dış yatırımcılar tarafından] istikrarsız olarak kabul edilen ülkelerden para çekmek için kullanılıyor”.

Adrian, Financial Times’a verdiği demeçte, bunun bazı ülkelerdeki politika yapıcılar için büyük bir zorluk olduğunu söyledi. Sadece bu değil, IMF’nin mali danışmanı olan Adrian, gelişmekte olan ekonomilerin para birimlerinin yerine düzenlenmemiş kripto varlıklarının geçtiğini gördükleri için “acil ve akut risklerle” karşı karşıya olduklarını da sözlerine ekledi. Üst düzey yetkili, kripto para birimlerini düzenlemek ve oluşturdukları tehdidi azaltmak için ortak çaba gösterilmesi gerektiğini tavsiye ediyor.

Daha Fazla Ülke IMF’i Kızdırabilir

IMF personelinin son açıklamaları örgütün son zamanlarda benzer birkaç uyarıda bulunmasının ardından geliyor. Bir araştırma raporunda IMF, kripto paranın, özellikle de Bitcoin’in, geleneksel varlıklarla daha fazla korelasyonla ticaret yaptığı için artık güvenilir bir enflasyon koruması olarak kabul edilemeyeceğini belirtti. Rapor, kripto endüstrisi aciliyetle düzenlenmezse kripto piyasasından borsaya yayılan ve finansal istikrarsızlığa yol açan bir volatilitenin bulaşıcılığı olabileceği görüşünde.

Benzer şekilde, IMF, El Salvador’a kısa bir süre önce Bitcoin’i yasal ihale olmaktan minimum seviyede düşürmesini tavsiye etti. Kuruluş personeli tarafından yazılan bir notta, ülkenin finansal istikrarı korumak için Bitcoin‘i daha sıkı düzenlemesi tavsiye edildi. El Salvador’un başkanı Nayib Bukele, verdiği yanıtta tavsiyeyi görmezden gelmiş gibi görünüyor. Diğer gelişmekte olan ekonomilerin kuruluşa kulak verip vermeyeceği henüz bilinmiyor fakat Fidelity gibi dev kuruluşlar bu yıl en az 1 ülkenin daha El Salvador’un izini takip edeceğini düşünüyor.Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Yatırım Gurusu: “Bitcoin Almak İçin Doğru Zaman Olabilir”

Sonraki Haber

SHIB ve DOGE Açıklamaları: “İnsanlar İstedikleri Kriptoyu Satın Alabilmeli”

İlgili Haberler