Büyük İddia: Uniswap Sanıldığı Gibi Merkezsiz Değil Mi?

İlayda Peker

Ortaya çıkan son veriler, Uniswap ile ilgili önemli iddialar ortaya attı. Glassnode’un paylaştığı bir gönderiye göre Uniswap ekibi, UNI token paylarının zaman içinde nasıl kazanılacağı konusunda topluluğu yanlış yönlendirmiş olabilir. Ayrıca aynı gönderide Uniswap’in merkezsizliğininde sorgulanması gerektiği ifade ediliyor.

Uniswap İle ilgili Soru İşaretleri

Yapılan açıklamalara göre Uniswap token’larının %40’ı ekibe, yatırımcılara ve danışmanlara tahsis edildi. Bunun %21,51’inin de yatırımcılar ve danışmanlar için ayrıldığı belirtildi. Görünüşe göre, dört yıl içinde gerçekleşmesi amaçlanan bu token’ların dağıtımının şu anda halka açık bir programı yok. Ekip ve yatırımcı token’larının da kilitli olmadığı da görülüyor.

Glassnode konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, Uniswap ekibine ve yatırımcılara tahsis edilen tokenların şu anda transfer kısıtlaması olmaksızın normal Ethereum adreslerinde tutulduğu ifade ediliyor. Ancak bunun aksine yönetişim hazine token’ları akıllı sözleşmelerde kilitlendi ve zamanla programatik olarak piyasaya sürülecek.

Bunların yanı sıra Glassnode projenin yönetimini de eleştirdi ve bir teklif sunabilmek için tüm UNI arzının en az %1’ine sahip olunması gerektiğine dikkat çekti. Arzın tamamı henüz dolaşıma girmediğinden Glassnode, bu eşiğin aslında şu anda dolaşımda olan arzın %8’i olduğunu belirtiyor.

“Merkezsizlik Sorgulanmalı”

Ayrıca Glassnode yaptığı açıklamalarda, şu anda bir yönetişim teklifi sunmaya yetecek sayıda UNI‘ye sahip olan tek kuruluşun, Uniswap ile doğrudan rekabet halinde olan ve merkezi bir borsa olarak piyasada yer alan Binance olduğunu ifade etti. Dolayısıyla yapılan açıklamalara göre şu anda topluluk liderliğinde bir yönetimin olması imkansız gibi görünüyor.

Yapılan açıklamalara göre, merkezi olmayan yönetim en köklü DeFi projeleri için bile gerçek bir zorluk teşkil ediyor gibi görünüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

2020’nin En Popüler Token’ı Alarm Veriyor!

Sonraki Haber

Kripto Ekosisteminde 2020’nin En Popüler Konuları Belli Oldu

İlgili Haberler