Büyük Havayolu Şirketi CEO’sunun Şaşırtan Bitcoin Açıklaması

İlayda Peker

Ortaya çıkan son açıklamalara göre büyük bütçeli havayolu şirketi Ryanair’in CEO’su Micheal O’Leary, Bitcoin (BTC) konusunda oldukça negatif düşünüyor.

“Bitcoin Bir Saadet Zinciri”

Geçtiğimiz günlerde The Times’a konuşan O’Leary, Bitcoin’i bir saadet zinciri planına benzetti ve yatırımcılara bundan kaçınmalarını tavsiye etti. O’Leary konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bir ponzi şemasına eşdeğer olduğuna inandığım Bitcoin’e asla ve asla yatırım yapmam. Sağduyuya sahip herkese de bu yanlış hikayeyi görmezden gelmelerini ve bir veba gibi Bitcoin’den kaçınmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.” sözlerini kullandı.

O’Leary’nin bu açıklamaları, adının karıştığı bir Bitcoin dolandırıcılık girişimine dayanıyor.  Sahte bir haber kuruluşunda yer alan sahte bir haber makalesi, Late Late Show’da yapılan bir röportajda O’Leary’nin Bitcoin planıyla ne kadar para kazandığını göstererek izleyicileri ve programın ev sahibi Ryan Tubridy’yi “şok uğrattığını” ifade ediyordu. Bu haberde yapılan açıklamalara göre Bitcoin, “otomatik bir işlem sistemi” olarak tanıtılıyordu.

Aslında kripto para birimi dolandırıcılığını teşvik etmek için varlıklı ve ünlü kişilerin imajını kullanmak, potansiyel “yatırımcılar” arasında güvenilirlik kazanmak için çok yaygın bir taktiktir. Nisan ayının başlarında bir Bitcoin dolandırıcılığına Sussex Dükü ve Düşesi Prens Harry Charles Albert David ve Meghan Markle’ın adının karıştığı iddia edilmişti.

Bitcoin’e Güvenenler

O’Leary’nin bu açıklamalarını karşısında aslında Bitcoin‘e güvenen ve yatırımlarını artıran ya da yeni yatırıma başlayan çok fazla ünlü isim bulunuyor. Bunlar arasında Paul Tudor Jones gibi isimlerin yanı MicroStrategy gibi büyük firmaların isimlerini de sayabiliriz.

Dolayısıyla her ne kadar bazı isimler Bitcoin’i kötülese ve asla yatırım yapmayacağını söylese de bunların karşısında Bitcoin’e güvenen çok daha fazla isim olduğunu ifade edebiliriz.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Boğa Piyasasının Başında Olduğumuzun Kanıtları

Sonraki Haber
ethereum teknik analizi

ETH Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi 24/08/2020

İlgili Haberler