Büyük Hack’e Konu Olan CryptoForHealth’in Arkasında Kim Var?

İlayda Peker

15 Temmuz’da Twitter’da büyük bir saldırı gerçekleşti ve büyük hesaplarından bazıları ele geçirildi. Ele geçirilen hesaplar bir dolandırıcılık girişimi için kullanıldı. Kötü niyetli kişiler hack’ledikleri hesaplardan, “CryptoForHealth ile ortaklık kurduk ve topluluğa 5.000 BTC veriyoruz.” açıklamasını paylaştı. Yapılan açıklamalarda paylaşılan cüzdan adreslerine gönderilecek BTC’nin iki katının geri gönderileceği vaad edildi.

İnternet dedektifleri olarak nitelendirebileceğimiz kişiler ise paylaşıma konu olan CryptoForHealth’in peşine düştü.

CryptoForHealth Kimdir, Nedir?

CryptoForHealth ile bir ortaklık kurduğu ile ilgili paylaşım yapılan hesaplar arasında Binance, CoinDesk, KuCoin, Coinbase ve Gemini gibi büyük kripto platformları da vardı. Gemini borsasının kurucuları Tyler and Cameron Winklevoss, iki aşamalı doğrulama kullanmalarına rağmen hesaplarının ele geçirildiği yönünde bir açıklama yaparak uyarılarda bulundu.

Öte yandan Internet Corporation for Assigned Names and Numbers adlı bir grubun araştırmalarına göre, CryptoForHealth’in domain’i saldırının gerçekleştiği gün ile aynı gün kaydedildi.

Bununla birlikte web sitesinin alan adı kayıt bilgilerinin herkese açık olduğu ifade edildi ve CryptoForHealth.com’un mkeyworth5@gmail.com e-posta adresini kullanarak Kaliforniya’daki ‘Anthony Elias’ tarafından açıldığı iddia edildi. Bununla birlikte, herhangi bir telefon numarası bulunmazken verilen adresin de Google Haritalar’da mevcut olmadığı belirtildi.

Trend Topic

Saldırının ardından birçok hesabın kullanılarak Bitcoin istenmesinden sonra “Bitcoin” kelimesi Twitter’de TT (trend topic) haline geldi. Yani Twitter’ın en çok aratılan kelimelerinden biri “Bitcoin” oldu.

Ayrıca büyük hesapların yanı sıra bir kullanıcı annesinin hesabının da aynı şekilde hack’lendiğini ve CryptoForHealth paylaşımının yapıldığını ifade etti.


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Stablecoin’ler Bitcoin’i Gölgede Bıraktı!

Sonraki Haber

Twitter Hack’i Data Ağalığının Sonunun Geldiğini Kanıtladı

İlgili Haberler