Büyük Futbol Kulübünden OKX Anlaşması!

İlayda Peker

Manchester City Cuma günü yapılan açıklamalara göre, OKX’i resmi kripto para birimi borsası olarak nitelendiren çok yıllı bir anlaşmaya imza attıklarını duyurdu.

Manchester City ve OKX

OKX‘in spor dünyasına ilk adımı olan anlaşma, Manchester City’nin erkek ve kadın takımlarının yanı sıra espor faaliyetlerini de kapsayacak. Yapılan açıklamalara göre hem Manchester City mekanları hem 55.000 kişilik Etihad Stadyumu hem de 7.000 kişilik kapasiteli Akademi Stadyumu’nun yanı sıra gelecekteki projeler de işbirliğine dahil olacak.

Öte yandan mali şartlar açıklanmadı, ancak bir kaynak Forbes’a, dünyanın en değerli altıncı futbol takımı olan kulüple 4 milyar dolarlık anlaşmanın yıllık milyonlarca dolar aralığında olabileceğini ifade etti.

Geçen yıl, FTX Miami Heat’in arenasının isim hakları için 19 yıl ve 135 milyon dolarlık bir anlaşmayı kabul ederken, Crypto com önümüzdeki 20 yıl boyunca Staples Center’a 700 milyon dolardan fazla para harcadı. Bunun yanında yakın tarihli bir Nielsen raporu, sporda kripto harcamalarının 2026 yılına kadar 5 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Öte yandan CoinMarketCap’e göre OKX, son 24 saatte 20 trilyon dolardan fazla hacme sahip olan türev işlem hacmine göre ikinci en büyük kripto borsası ve kripto girişimcisi Star Xu tarafından kuruldu. Bu yıla kadar OKEx olarak adlandırılan OKX, Seyşeller Cumhuriyeti merkezli ve 100’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Ocak ayında şirket, platformundaki toplam işlemin 2021 boyunca %700 büyüdüğünü söyledi.

Kripto Paralar ve Spor

Kripto para birimleri her alandan olduğu gibi spor ekosisteminden de büyük ilgi görüyor. Örneğin şu anda pek çok kulübün kendi token’ı bulunuyor ve bu token’lar taraftarlar ile kulüp arasında bir bağ yaratırken bir yandan da kulüplere ek gelir sağlıyor.

Ayrıca pek çok futbol kulübü çeşitli kripto para platformları ile sponsorluk anlaşmaları imzalıyor. Dolayısıyla spor ekosistemi çoktan kripto para ekosistemine dahil olmuş durumda.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Paralar Yeniden Düşüşe Geçti: Bitcoin Neden Düşüyor?

Sonraki Haber

Bitcoin ve Tether Bu Şehirde Yasal Varlık Haline Geliyor!

İlgili Haberler